Koncert Cecyliański w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie (fotoreportaż)

Starostwo Powiatowe w Krakowie po raz drugi zorganizowało Jesienne Warsztaty Muzyczne dla chórów i orkiestr działających w powiecie krakowskim, które zwieńczył koncert w pięknym wnętrzu Sanktuarium św. Jana Pawła II w niedzielny wieczór 26 listopada. Licznie zgromadzoną publiczność powitali starosta krakowski Wojciech Pałka oraz przewodnicząca Rady Powiatu w Krakowie Alicja Wójcik.

Projekt powstał z inicjatywy osób zakochanych w muzyce i wspólnym jej tworzeniu. Sukces pierwszej edycji warsztatów i koncertu, który odbył się w 2015 roku w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, spowodował udział w tegorocznym wydarzeniu kolejnych zespołów, także z powiatu chrzanowskiego, wielickiego, jak i miasta Krakowa – razem 170 osób.  Wystąpili: Młodzieżowy Chór „Fermata” z Zielonek – dyrygent Anna Roj, Chór „Psallite Deo” z Bibic – dyrygent Marta Krawczyk, Chór „Voci di San Francesco” z Zabierzowa oraz  Chór „Harfa” z Krakowa – dyrygent Edward Macheta, Chór „Vox Animae” z Chrzanowa – dyrygent Agnieszka Trela-Jochymek, Zespół Wokalny „Argento” z Gdowa – dyrygent Małgorzata Bednarczyk, Akademicki Chór „Organum” z Krakowa – dyrygent Bogusław Grzybek oraz muzycy orkiestr z powiatu krakowskiego: „Wieniawa” z Raciborowic, „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, „Sygnał” z Radziszowa, Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne i „Kosynierzy” z Luborzycy. Przygotowania zespołów odbywały się w sali prób Orkiestry “Wieniawa” pod dyrekcją Jarosława Ignaszaka. Partie solowe wykonały utalentowane, mimo młodego wieku wielokrotnie nagradzane sopranistki Jolanta Kowalska-Pawlikowska i Gabriela Świerczek. Opiekę artystyczną nad całością przedsięwzięcia ponownie objął prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, który również dyrygował  koncertem. Koncert zadedykowany został św. Cecylii, a także generałowi Józefowi Hallerowi w setną rocznicę utworzenia Błękitnej Armii. Usłyszeliśmy utwory Philipa Sparke’a, Juliusza Łuciuka, Wojciecha Kilara, Johna RutteraGulio Cacciniego i Henryka Jana Botora. Wieczór zakończyło wspólne wykonanie „Boże coś Polskę”. – W tym koncercie były dwie idee. Pierwsza, duchowo-religijno-patriotyczna poprzez treść i program, a druga to połączenie energii młodych ludzi i tych o trochę większym doświadczeniuco skutkowało ogromnym entuzjazmem wszystkich wykonawców – powiedział po koncercie profesor Krawczyński – Potrzeba tego typu działań jest w społeczeństwie ogromna, o czym świadczył wypełniony do ostatniego miejsca kościół. Wśród słuchaczy znaleźli się przedstawiciele Powiatu Krakowskiego: starosta krakowski Wojciech Pałka, wicestarosta Tadeusz Nabagło, członek zarządu Arkadiusz Wrzoszczyk, przewodnicząca Rady Powiatu w Krakowie Alicja Wójcik, wiceprzewodniczący Piotr Goraj, grupa radnych, a także rodziny występujących muzyków i chórzystów oraz licznie zgromadzeni goście. 

tekst: www.powiat.krakow.pl

Na koncercie byli też przedstawiciele Gminy Krzeszowice z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem i radnym Powiatu Krakowskiego Jerzym Wnękiem. Wśród występujących śpiewaków była Lena Tumijłowicz mieszkająca w Sance.