30 lat w służbie dla społeczności lokalnej

Straż Miejską Gminy Krzeszowice powołano do życia 1 lutego 1992 roku. Nasze statutowe motto – służyć i chronić. Nic nie zmieniło się od tamtego momentu. Jesteśmy po to, by pomagać mieszkańcom gminy.

Rozwiązujemy problemy społeczne całkowicie lub skuteczne je ograniczamy. W uzasadnieniu do MSW ówczesny Burmistrz napisał: Utworzenie Straży Miejskiej ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego, jak również wspieranie czynności administracyjno-porządkowych Urzędu Miejskiego, co jest bardzo istotne ze względu na walory uzdrowiskowo-turystyczne naszej gminy i związany z tym ruch ludności. To uzasadnienie naszej roli jest aktualne i wyznacza miejsce Straży w społeczności naszej gminy.

Pomagamy wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Będąc pierwszymi na miejscu zdarzenia, pomagamy natychmiast, gdy  trzeba wykonać masaż serca, opatrzyć ranę i wezwać pogotowie. Pomagamy najmłodszym dotrzeć bezpiecznie do szkoły i zdać na kartę rowerową. Bezdomnym w okresie niskich temperatur dostarczamy ciepłą herbatę i posiłek, współpracując z GOPS, zawozimy ich do szpitala lub przytuliska. Pomagamy,  gdy: interwencyjnie trzeba wejść do mieszkania, bo coś złego się w nim dzieje, ktoś zasłabnął lub ma awarię pieca. Pomagamy, gdy wystraszony zwierzak ucieka i błąka się po mieście, gdy ktoś w samym środku upalnego dnia zamknie psa w aucie i uda się na długie zakupy, gdy kot lub sarna zaplącze się w siatce ogrodzeniowej, lub gdy osoba bez serca przywiąże do drzewa bezbronnego szczeniaka, żeby się go pozbyć.

Bywamy też surowi – ale czasem po prostu nie ma innego wyjścia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy kierowca zaparkuje pojazd na pasach albo na chodniku tak, że nie można przejść lub przejechać z wózkiem, gdy dewastowane jest mienie publiczne, zaśmiecany park, pompowane ścieki, albo gdy świadomie zatruwane jest powietrze, którym oddychamy. Nie przepraszamy za to, że egzekwujemy prawo – to nasz obowiązek. Dzięki temu chronimy innych mieszkańców. Z drugiej strony Straż Miejska to nie tylko mandaty czy wnioski do Sądu. To przede wszystkim ludzie, dla których liczy się drugi człowiek, to umundurowani urzędnicy – strażnicy z dużym, praktycznym doświadczeniem zawodowym i świetną znajomością terenu gminy, w której w pracują.

Nie zliczymy, ilu osobom uratowaliśmy mienie, zdrowie i życie. Takich przykładów jest sporo. To właśnie w tym miejscu miło nam przypomnieć, że właśnie mija 30 lat, od kiedy służymy społeczności Krzeszowic. Z tej okazji, Drodzy Mieszkańcy, deklarujemy, że możecie na nas liczyć. Tysiące podjętych działań, przechodzonych i przejechanych w patrolu kilometrów. Czasem nieprzeciętny wysiłek, by ujawnić sprawcę, zmienić nawyki, utrzymać porządek publiczny, uratować mienie i pomóc rozwiązać problem. Każdego roku strażnicy SM interweniują, w odpowiedzi na wezwania mieszkańców, od 600 do 800 razy. Zgłoszenia wpływają przez telefon, mailem lub bezpośrednio do patroli. Wszystko musi działać sprawnie, szybko i płynnie. Aby ujednolicić system przekazywania informacji, a tym samym skrócić czas dotarcia na miejsce zdarzenia, brakuje nam nowoczesnej platformy wymiany danych. Dzięki temu odpadłoby wiele spraw „papierkowych”, które zapewniłaby elektronika. Posiadamy nowoczesny radiowóz, zakupiony w 2019 roku, uniwersalny i spełniający nasze wymagania, podobnie jak sprawnie działający system monitoringu miejskiego. To nasze atuty!

Ponad rok temu musieliśmy zacząć mierzyć się też z nowymi wyzwaniami, które przyniosła pandemia Covid-19. Bez względu na okoliczności pandemiczne strażnicy cały czas pomagają sprawdzać, czy osoby spełniają wymogi kwarantanny lub dostarczają potrzebującym lekarstwa i zakupy. We współpracy z organizacjami społecznymi, rozdawaliśmy maseczki ochronne bezdomnym i ubogim, starając się, by skutki zagrożenia były dla nich jak najmniej dotkliwe. Informowaliśmy na bieżąco o zmieniających się obostrzeniach, gdzie można się zaszczepić lub zrobić test. Tej pracy na co dzień z pozoru nie widać. Zazwyczaj dzieje się ona w cieniu pustostanów, altan czy zarośli, pośród których osoby ubogie i bezdomni zbudowali swoje schronienia.

Cały czas pamiętamy też o działaniach profilaktycznych – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Strażnicy wielokrotnie odwiedzili szkoły i przedszkola, edukując dzieci i młodzież na wolnej przestrzeni z szerokiego zakresu zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań, tj. o potrzebie ostrożności przy kontaktach z nieznajomymi, podczas surfowania w internecie, poruszania się pieszo i rowerem po mieście, na skate parku lub placu zabaw. Nasz coroczny turniej „Rowerowy tor przeszkód” wyłania najsprawniejszych rowerzystów klas IV-V. Uczymy też prawidłowych zachowań ekologicznych, w tym segregacji odpadów komunalnych. Nie zapominamy o Seniorach. Często zapraszani do ich klubu, działającym przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, dzielimy się naszą wiedzą, by chronić ich przed coraz to nowymi sposobami wyłudzania pieniędzy, utrwalać bezpieczne zachowania, zachęcać do noszenia elementów odblaskowych i dbania o kondycję fizyczną i odporność.

O tym, jak bardzo jesteśmy potrzebni mieszkańcom, świadczą twarde liczby. Tylko w minionym, 2021 roku, proszono nas o pomoc w różnego rodzaju sprawach: telefonicznie 671 razy, przez e-mail – 452 i pisma –184, tj. łącznie 1307 razy. Statystycznie, najwięcej telefonów było do nas w następujących sprawach: awarie i dewastacje mienia, pomoc bezpańskim i dzikim zwierzętom, zatruwanie powietrza, wycieki nieczystości na nieskanalizowanym terenie, nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, zagrażające bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.

Drodzy Mieszkańcy i Goście gminy Krzeszowice, dziękujemy Wam za zaufanie i za to, że często jesteśmy pierwszą służbą, która przychodzi Wam na myśl, gdy szukacie pomocy, kiedy dzieje się coś złego. Zapewniamy, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by nie zawieść Waszego zaufania. Nie oceniajcie pochopnie, gdy musimy być surowi – czasem tak po prostu trzeba. Już od 30 lat jesteśmy po to, by służyć, chronić i pomagać.

 

Janusz Mitka

Komendant Straży Miejskiej