Biało-Czerwony Szlak-Moja Niepodległa

We wtorek 17 lipca otwarto na krzeszowickim Rynku wystawę plenerową OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI prezentowanej w ramach projektu Biało-Czerwony Szlak-Moja Niepodległa. Wystawa odbywa się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja będzie prezentowana w blisko 130 miastach w całym kraju.

Prezentując sylwetki ojców niepodległości, Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego, Witosa, Paderewskiego oraz Daszyńskiego organizatorzy chcą zachęcić małe społeczności, które pielęgnują swoją lokalną historię, do wydobywania często z niepamięci, albo odkrywania ich lokalnych bohaterów niepodległości.

Krzeszowice, jako druga miejscowość, po Skawinie, znalazły się na Biało-Czerwonym Szlaku w Małopolsce. Układ i treść wystawy jest prosta i przystępna zarówno dla osób w każdym wieku. Prezentacja w przestrzeni publicznej gwarantuje, że może ją obejrzeć wiele osób, choćby podczas spaceru, albo w przerwie pomiędzy zakupami.

Organizatorami wystawy w Krzeszowicach są: Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, Powiat Krakowski oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

W otwarciu wzięli udział między innymi – dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał, starosta Wojciech Pałka burmistrz Wacław Gregorczyk, jego zastępca Witold Kulczycki, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń, wiceprzewodnicząca RM Michalina Nowakowska-Malczyk, dyrektor Centrum Kultury i Sportu Anna Miga, radni Rady Miejskiej i inni.

Wystawa w Krzeszowicach będzie prezentowana do 29 lipca.