Brunetki… blondynki…

Brunetki… blondynki… czyli niezwykły muzyczny bukiet  od trzech tenorów oraz zespołu Śpiewanie bez Granic w Radiu Kraków !

1 marca 2020 r. odbył się pierwszy w tym roku, ale jakże ważny koncert zespołu Śpiewanie bez Granic – Sang over Grenser z okazji Dnia Kobiet. Polsko-norweski zespół wokalny zaśpiewał w naszej pięknej stolicy Małopolski – Krakowie. Wraz zespołem wokalnym Dzień Kobiet uczciło blisko 200 osób zasiadających tego dnia na publiczności –  sala koncertowa wypełniona była po brzegi. Wydarzenie odbyło w miejscu niezwykłym, bo w Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków pod patronatem honorowym Radia Kraków oraz TVP3 Kraków.  Do zespołu w myśl idei integracji dołączyli artyści scen operowych tacy jak : Miranda Exner  (mezzosopran), Katarzyna Haras (sopran), Julia Iwaszkiewicz (sopran), Joanna Petryka-Wawrowska (sopran), Milena Sołtys-Walosik (sopran),  Krzysztof Aureliusz Łuczyński (tenor) oraz Rafał Majzner (tenor). Zespołem zadyrygował Wojciech Kowalewski oraz gościnnie : Karolina Patla oraz Wiktoria Darmoń. Na fortepianie mistrzowsko akompaniował Mateusz Lasatowicz. Podczas koncertu zagrała również Agnieszka Kucała (skrzypce) oraz Justyna Skowronek (gitara klasyczna).

Zabrzmiały muzyczne perły z oper takich jak : Carmen, La Traviata, Opowieści Hoffmanna, Don Carlos, Napój Miłosny, Eugeniusz Oniegin, Faust, Gianni Schicci a także operetek takich jak Baron Cygański, Cygańska Miłość czy Zemsta Nietoperza. Koncert będący efektem międzynarodowej integracji wokalnej profesjonalistów z amatorami śpiewu, okazał się integrować nie tylko istniejący już od 2017 r. międzynarodowy zespół wokalny, ale i publiczność. Refren dzieła autorstwa Straussa „Wielka sława to żart” czyli Kuplety Barinkaya z operetki Baron Cygański został wspólnie wyśpiewany przez całą publiczność wraz z tenorem – Rafałem Majznerem. Zespół wykonał również słynne „BRUNETKI, BLONDYNKI..” autorstwa Jana Kiepury w aranżacji Rafała Nachcińskiego. Utwór wykonał wraz zespołem integracji wokalnych – Rafał Majzner oraz Krzysztof Aureliusz Łuczyński –  dyrektor artystyczny projektu, inicjator i pomysłodawca idei Śpiewanie bez Granic, tenor Den Norske Opera w Oslo, a przede wszystkim tenczynianin, dla którego tak ważne jest rozwijanie kultury operowej na terenie Gminy Krzeszowice. Nie zabrakło utworów takich jak „Habanera”, „Taki Pan jak Pan”,  „O sole mio” czy słynnego „Brindisi”, znanego również jako „Libiamo” z opery La Traviata.

Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Scena Kultury Wokalnej ŚPIEWANIE BEZ GRANIC we współpracy z Polsk-Norsk Kulturforening SAMHOLD. Do kolejnych wydarzeń planowanych przez zespół należą IV Międzynarodowe Integracje Wokalne – Śpiewanie bez Granic odbywające się w dniach 26.06-5.07.2020 r.,  na które serdecznie zapraszamy. Warsztaty wokalne będą jak co roku niezwykłą okazją do rozwoju wokalnego każdego, bez względu na to, czy śpiewasz profesjonalnie, czy śpiewasz, bo to kochasz ale nie masz doświadczenia ani wykształcenia w tym kierunku. W naszym zespole jest miejsce dla każdego kochającego muzykę i śpiew! Podczas warsztatów odbędą się indywidualne oraz zespołowe warsztaty wokalne z udziałem naszych pedagogów – solistów scen operowych tj. Luca Tamani (Włochy), Dorota Dobrolińska -Struck (Niemcy), Katarzyna Haras (Polska), Sabina Zapiór (Austria), Joanna Grandys (Polska), Joanna Petryka-Wawrowska (Niemcy), Rafał Majzner (Polska), Krzysztof Aureliusz Łuczyński (Norwegia) i wielu innych. Podczas warsztatów odbędą się wspólne koncerty w najpiękniejszych miejscach Małopolski tj. na Zamku Tenczyn w Rudnie a także w Krzeszowicach podczas Muzycznej Fontanny, w Klasztorze w Alwerni, w Rudawie, Krakowie a także trochę bardziej odległym Zamku w Chęcinach. Po więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem : spiewaniebezgranic@gmail.com . Zapraszamy również do wspierania idei międzynarodowych integracji !

fot. Aleksandra Kasprolewicz