Monika Dudek i Daniel Kubler są pomysłodawcami projektu „Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi”. Tych dwoje artystów, śpiewaków, regionalistów, folklorystów jest również wykonawcami wszystkich utworów, zaśpiewanych bądź a capella, bądź z akompaniamentem heligonki, skrzypiec i akordeonu.
W roku 2018, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wiele instytucji i podmiotów organizuje szereg wydarzeń o charakterze patriotycznych, w tym najczęściej konkursów, akademii, koncertów, obchodów „ku czci”.
Pomysłodawcy projektu w tym wyjątkowym dla Polaków roku skierowali swoje działania w obszar mało rozpoznany i najczęściej pomijany w uroczystych akademiach było ich wkładem w ochronę dziedzictwa regionalnego Małopolski i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
W sobotę 8 grudnia w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach odbył się koncert promujący projekt i wydanie płyty z pieśniami zapisanymi w miejscowościach, leżących na terenie województwa małopolskiego, przede wszystkim powiatu krakowskiego. Pieśni zostały wybrane z materiałów etnograficznych, między innymi dzieł Oskara Kolberga, zbiorów pieśni Piotra Płatka, Józefa Lachnera, Piotra Wiechowicza oraz tradycji ustnej.
Wśród pieśni znalazła się jedna, której Daniel Kubler nauczył się od swojej babci i jedna, skomponowana przez Monikę.
Monika Dudek – śpiewaczka, etnolożka, tancerka, badaczka folkloru muzycznego regionu krakowskiego. Mieszkanka Tenczynka, prezeska Fundacji Kobieta w Regionie, która jest wydawcą płyty. W 2018 roku laureatka Nagrody Głównej Przeglądu ”Krakowski Wianek” w Szczurowej oraz I miejsca na Festiwalu Folkloru Polskiego “Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.
W 2017 roku wyróżniona honorowym odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Daniel Kὒbler – mieszkaniec Igołomi, śpiewak, regionalista, folklorysta, multiinstrumentalista. Gra na skrzypcach, heligonce, trąbce, klarnecie, kontrabasie, fujarkach. W 2016 roku laureat Nagrody Głównej, a w 2018 roku laureat I miejsca na Przeglądzie ”Krakowski Wianek” w Szczurowej. Prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego Kuźnia. Właśnie wydaje kolejną płytę z zespołem Kopienioki, promującą folklor krakowski.
W pierwszej części koncertu Monice i Danielowi towarzyszył Jerzy Suruło, grający na akordeonie.
Wszyscy uczestnicy wieczoru otrzymali płyty z wykonywanymi podczas koncertu pieśniami.