III Piknik EKO-logiczny w Żarach za nami (fotoreportaż)

15 września pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z partnerami zorganizowali III Piknik EKOlogiczny. Piękna pogoda i moc atrakcji przyciągnęły do sołectwa Żary wielu mieszkańców i gości. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zorganizował m.in. warsztaty tworzenia budek lęgowych dla ptaków i hoteli dla owadów.

Na stoisku czekały materiały edukacyjne dotyczące parków krajobrazowych. Kopalnia Odkrywkowych Surowców Drogowych Lafarge z Dubia promowała bogactwo geologiczne gminy Krzeszowice. Referat Ochrony Środowiska przygotował quiz z zakresu ochrony powietrza. Nagrodami były drzewka owocowe odmian odpornych na choroby i trudne warunki atmosferyczne. Dzięki podpisanemu porozumieniu z firmą Tauron referat pozyskał 40 budek dla nietoperzy oraz 25 budek dla ptaków – jerzyków, które można było otrzymać podczas  konkursu wiedzy. Pracownicy informowali również, jak wieszać i montować budki oraz edukowali w zakresie roślin odstraszających komary.

Straż Miejska przygotowała pokaz prawidłowego i ekonomicznego rozpalania w piecach węglowych. Prezentowano również wilgotnościomierz do badania procentowej wilgotności drewna oraz omówiono prawidłowe warunki jego sezonowania.

Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej, poprzez grę z żabką Dorotką, informowali o prawidłowym segregowaniu odpadów. Każdy mógł uzyskać informację o działalności Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krzeszowicach, o zagrożeniach wywoływanych przez ścieki i możliwości dofinansowania wymiany pokrycia z azbestu. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI na swoim stoisku organizowało mini konkursy z licznymi recyklingowymi nagrodami. Najmłodsi mogli zobaczyć z bliska, jak pracuje prawdziwa śmieciarka.  Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Krzeszowice przygotowały wiele materiałów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej. Dzieci wraz z rodzicami i leśnikami zmagali się w konkurencjach sprawnościowo – edukacyjnych. Animatorzy zadbali o atrakcje w postaci quizów przyrodniczych, warsztatów „coś z niczego”, tworzono również wspólny giga recyklingowy obraz. Koło Łowieckie Jarząbek w Krzeszowicach, zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim, serwowało potrawy z dzika. Na gości czekały również pieczone ziemniaki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Żarach. Pragniemy serdecznie podziękować za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia: sponsorom, partnerom oraz wszystkim zaangażowanym przy pikniku, który pozwolił na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu jego uczestnikom oraz zwiększył świadomość ekologiczną mieszkańców.

Tekst: Joanna Kaczorowska

Zdjęcia: ZPKWM, K. Klocek, M. Lewicki