Integracyjny piknik artystyczny (fotoreportaż)

Za oknem jesienna szaruga. Listopad – nie ma się co dziwić. Zimne, pochmurne, deszczowe dni rozjaśnia nam jednak wspomnienie pewnej ciepłej, słonecznej soboty.

30 września Stowarzyszenie Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo zaprosiło rodziny opiekujące się osobami niepełnosprawnymi oraz grono ich przyjaciół na Integracyjny Piknik Artystyczny do Rancza Artemidy w Nowej Górze. To już trzecie takie spotkanie w gościnnym gospodarstwie państwa Kubinów. Jak zawsze na uczestników czekało wiele atrakcji. Mnóstwo radości oraz pozytywnych wrażeń zapewniły dzieciom i dorosłym przejażdżki konne w siodle. Niemniejszą popularnością cieszyła się bryczka, wyruszająca w trasy zawsze w komplecie.

Ogromną ciekawość wzbudziły także warsztaty artystyczne, podczas których dzieciaki poznawały nazwy oraz właściwości różnych ziół, a potem kierując się własną wrażliwością i inwencją tworzyły niepowtarzalne kompozycje przestrzenne. Rodzice mogli potem zabrać dzieła małych artystów do domów.

Największą niespodzianką okazała się wizyta tajemniczego magika, który zabrał wszystkich w podróż do świata iluzji. Widownia z zapartym tchem śledziła każdy element pokazu. Ochotnicy mieli szansę pomóc czarodziejowi, mogli chwycić za różdżkę i … coś znikało lub pojawiało się z nienacka. Zabawa była znakomita.

Jako, że pogoda w tym dniu wyjątkowo dopisała, dzieci miały okazję spędzić mnóstwo czasu na łonie natury, bawiąc się z wspólnie, głaskając zwierzęta gospodarskie, biegając wśród zieleni. Jak niewiele mają takich okazji, żyjąc nieustannie w wirtualnym świecie gier oraz portali, wie chyba każdy dorosły. Dodatkową wartość stanowi kontakt z niepełnosprawnym rówieśnikiem, który pomimo swoich braków, ograniczoności, chorób, może przecież stać się równoprawnym towarzyszem zabaw, kolegą, przyjacielem.

Gospodarze zadbali także o ucztę dla podniebienia. Przysmaki z grilla, domowy smalec, żółte sery z gospodarstwa ekologicznego oraz pyszne ciasta znikały podczas wspólnej biesiady w uroczej altanie. Rozmowom, wspomnieniom, żartom nie było końca.

Wyrażamy ogromną wdzięczność Stowarzyszeniu Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo za organizację tej wspaniałej imprezy, Gminie Krzeszowice za wsparcie finansowe pikniku oraz właścicielom Rancza Artemidy za niezapomniane popołudnie.

Nieformalna Grupa Wsparcia Dla Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół

Osób Niepełnosprawnych „Supporto”

Grupa działa przy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krzeszowicach. Spotykamy się dwa razy w miesiącu w przedpołudniowe czwartki w Sali Wczesnego Wspomagania Rozwoju przy ul. Długiej 22. Terminy podawane są na bieżąco na profilu facebookowym grupy. Każdy opiekun osoby niepełnosprawnej może przyjść i przedyskutować bieżące problemy.