Każdy ma swój szczyt do zdobycia

Mija kolejny rok, zbliża się czas podsumowań. Dla członków Stowarzyszenia Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo był to szczególnie pracowity okres. Dzięki owocnej współpracy z Gminą Krzeszowice i uzyskanemu finansowemu wsparciu zrealizowano aż cztery projekty z różnych dziedzin.

Stowarzyszenie, które od wielu lat prowadzi swoją działalność charytatywną, obejmuje szczególną opieką osoby niepełnosprawne i ich rodziny, seniorów oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Odbiorcą takiego wsparcia jest między innymi nieformalna Grupa Supporto działająca przy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krzeszowicach zrzeszająca rodziny opiekujące się osobami niepełnosprawnymi. Grupa ta świętowała w tym roku piątą rocznicę powstania. Z tej okazji zaprosiliśmy ich do udziału w naszym projekcie zatytułowanym „Każdy ma swój szczyt do zdobycia”. W ramach tego przedsięwzięcia w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym Vincentinum w Krzeszowicach odbył się 2 czerwca 2019 roku rodzinny piknik. Stał się on okazją do spotkania, snucia wspólnych wspomnień, obejrzenia fotokroniki z minionych lat. Były też podziękowania dla osób wspierających działalność  Grupy oraz wspólna zabawa na świeżym powietrzu, w którą włączyły się również dzieci z sąsiadującego z Vincentinum przedszkola oraz ich rodzice. Najmłodszych odwiedził czarodziej i jego bajkowi pomocnicy. Przygotowali oni pokaz magicznych sztuczek oraz wiele konkursów z nagrodami. Wspaniałą niespodzianką dla wszystkich był przyjazd strażaków z OSP Krzeszowice. Zarówno dzieci, jak i dorośli obejrzeli dokładnie nowoczesny wóz strażacki. Najodważniejsi skorzystali też z ochłody w strumieniach rozstawionej przez strażaków kurtyny wodnej. Gościem specjalnym pikniku był Pan Ludwik Wilczyński – himalaista, który od kilkunastu lat mieszka w Krzeszowicach. Przygotował on dla uczestników prezentację ukazującą piękno i surowość potężnych gór, krótką historię ewolucji sprzętu wspinaczkowego oraz sylwetki ludzi, którzy kochają góry. Kochają i zdobywają je dzięki swojej odwadze i konsekwencji w dążeniu do celu, pokonując trudności i wszelkie przeszkody oraz własny lęk. Taka nieustanna walka z przeciwnościami, barierami, własnymi ograniczeniami w drodze na szczyt jest szczególnie bliska ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom, gdyż każdy ich dzień niejednokrotnie przypomina zdobywanie wysokich gór.

Drugim projektem, którego realizacje rozpoczęliśmy wiosną, był cykl warsztatów zatytułowany „Zbilansowana dieta i ruch podstawą zdrowia”. Adresatami byli przede wszystkim opiekunowie, którzy, na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi lub zmagający się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z nieprawidłowej diety czy przeciążenia kręgosłupa. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Fidali – dyplomowany terapeuta ruchem i specjalista do spraw żywienia z wieloletnim doświadczeniem. Spotkania odbywały się w prowadzonym przez nią „Studio Forma”. Pierwszą część warsztatów stanowiły wykłady dotyczące zasad prawidłowego żywienia oraz zajęcia praktyczne, w czasie, których pod okiem instruktorki układano samodzielnie jadłospis dla siebie i rodziny. Drugi moduł składał się z wykładów na temat budowy i funkcji kręgosłupa oraz zajęć obejmujących aktywność fizyczną. Uczestnicy mieli możliwość poznania i dostosowania do własnych potrzeb tych ćwiczeń, które pomogą im poprawić komfort codziennej aktywności oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Projekt zakończył się w czerwcu, natomiast jego odbiorcy spotkali się ponownie jesienią, by wymienić doświadczenia z wdrażania w codzienne życie zdobytej wiedzy.

Kolejny projekt – „Piknik Integracyjny – Spotkanie z naturą” wpisuje się w kilkuletnią tradycję organizacji przez Stowarzyszenie tego typu imprez dla środowiska osób niepełnosprawnych z Gminy Krzeszowice i ich najbliższych. Tegoroczne spotkanie odbyło się 23 czerwca w Zagrodzie Edukacyjnej Red Raj Relaksowisko w Młoszowej. Miejsce to oferuje wiele atrakcji dla dzieci oraz daje możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i zwierząt. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się alpaki, z którymi większość miała kontakt po raz pierwszy. Na uczestników czekały też dania z grilla oraz słodki poczęstunek. Słowa usłyszane od jednego z pracowników, że rzadko goszczą tak radośnie bawiące się grupy są najlepszą motywacją do podejmowania trudu organizowania tego typu imprez w kolejnych latach. Projekt ten będzie, więc kontynuowany.

Czwarty projekt – „Czyste środowisko naturalne naszym bogactwem” zrealizowany został we wrześniu w „Pasiece u Tytusa” należącej do pana Tytusa Woźniaka. Jest on pszczelarzem praktykiem mającym również doświadczenie w pracy edukacyjnej z dziećmi i dorosłymi. Podczas warsztatów uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się zarówno pracy pszczelarza, jak i obserwować aktywność pszczół. Poznali też gatunki roślin miododajnych, dowiedzieli się, jak przygotować gościnne siedlisko dla dzikich pszczół, podziwiali dawne ule w skansenie utworzonym przez pana Woźniaka. Wprowadzeni w tajniki zależności występujących w przyrodzie, wiedzę o roli pszczół w ekosystemie oraz ogromnym wpływie zanieczyszczenia środowiska na populację tych owadów snuli refleksję jak każdy człowiek, na co dzień mógłby swoim odpowiednim zachowaniem poprawić tą dramatyczną sytuację. Podczas zajęć praktycznych można było samodzielnie wykonać świeczki z pszczelego wosku oraz zasiać w doniczkach rośliny miododajne, a swoje prace wziąć ze sobą do domu. Wszyscy mieli okazję skosztować różnego rodzaju miodów i zabrać słoiczek ze sobą. Oprócz części warsztatowej gospodarz pasieki zapewnił również wiele innych atrakcji. Można było pospacerować po równoważni, wspiąć się na wysokie drzewo po sznurowej drabince (oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem), pograć w piłkę. Aby nikomu nie zabrakło energii, był też poczęstunek z grilla i słodkie przekąski. Wielbiciele spotkań na łonie natury cieszyli się ciepłą aurą babiego lata.

W imieniu własnym oraz wszystkich uczestników każdego z projektów bardzo dziękujemy Gminie Krzeszowice za współpracę i otrzymane wsparcie finansowe. Dzięki temu nasze przedsięwzięcia mogły być tak atrakcyjne i wartościowe dla odbiorców.

Stowarzyszenie Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo