KKP w Pieninach (fotoreportaż)

Wczesny niedzielny poranek, opadająca mgła wróży piękną pogodę. Zewsząd śpieszą podróżnicy by zająć miejsca w autobusie. Nasz niezawodny kierowca Pan Zdzisiu jak zwykle podstawił autobus i czeka na nas. Wszyscy się usadowili, prezes sprawdził obecność, ruszamy. Dzisiaj jedziemy na Słowację by stamtąd wyruszyć do Szczawnicy. Im bliżej gór tym mgła jest gęstsza. Zrobiło się prawie ponuro ale i tak wszyscy wierzą, że będzie słoneczny dzień, żartujemy, że piękną pogodę mamy w pakiecie.

Po drodze widzimy postępujące prace na „Zakopiance”. Trzeba przyznać, że robią wrażenie. Dojechaliśmy do celu, wszyscy wysiadamy na parkingu przy Czerwonym Klasztorze. Podzieliliśmy się na dwie grupy by różnymi trasami dotrzeć do jednego celu – Szczawnicy. Pierwsza grupa wybiera Drogę Pienińską by rozkoszować się malowniczą trasą wzdłuż Dunajca. Jest to alternatywny, do spływu Dunajca, sposób obejrzenia urokliwych miejsc. Druga grupa ruszyła w górę by z wysoka spoglądać na przełom Dunajca i podziwiać Trzy Korony i Sokolicę (niestety już bez sosny). Idziemy równym krokiem, nie spiesząc się, podziwiając uroki Pienin. Mgła opadła i słońce towarzyszy nam przez cały czas. Nad nami turkusowe niebo, pod nogami różne odcienie brązu, a w dolinkach skłębione resztki mgły wyglądają jakby cyganie rozpalili ognisko.

Dochodzi południe, zatrzymujemy się na posiłek, każdy wyciąga kanapki, owoce czy co tam ma. Syci i napojeni jak na Polaków przystało byśmy poleniuchowali , ale nic z tego. Grupa zapaleńców zaprasza do odśpiewania hymnu, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę uzyskania niepodległości. Jesteśmy Polakami, nie wstydzimy się naszej ojczyzny, jesteśmy ponad podziałami politycznymi i dlatego punktualnie o dwunastej śpiewamy wszystkie cztery zwrotki naszego Hymnu Narodowego.

Idziemy dalej, słoneczko cały czas nam towarzyszy cudownie pieszcząc nas swymi promieniami, wszyscy robią zdjęcia. Większość komórkami, ale są w naszej grupie również profesjonaliści, którzy potrafią uchwycić w kadrze niepowtarzalne chwile. Dochodzimy do schroniska Orlica, nie sposób ominąć to miejsce , położenie na skarpie nad brzegiem Dunajca, powyżej Drogi Pienińskiej, a także imponująca przejrzystość powietrza sprawia, że zachłystujemy się chwilą i coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z trafności sentencji nieznanego autora „Podróże to jedna z rzeczy, na które wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi”

Teresa Ślusarczyk

Zdjęcia: Andrzej Bulicz, Andrzej Rokicki