Moja wieś-wernisaż wystawy rzeźby (fotoreportaż)

7 grudnia 2018, w piątek o godz. 19.00 w Galerii w Pałacu Vauxhall odbył się wernisaż wystawy rzeźby Kazimierza Idziego, pt. Moja Wieś.

Kazimierz Idzi jest uznanym artystą ludowym, który na co dzień mieszka i pracuje w Chorągwicy nieopodal Wieliczki. Urodził się i wychował na wsi, od początku swojej twórczości tematy do swoich prac czerpie głównie z jej życia i tradycji.

W 1985 roku artysta został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest laureatem wielu nagród oraz medali, m.in. przyznanej w 1982 r. srebrnej odznaki „Zasłużony Dla Ziemi Krakowskiej”, trzykrotnego stypendium twórczego oraz dyplomu uznania, przyznanego w 2001 r. przez Ministra Kultury. W 2003 został odznaczony przez Prezydenta Polski Srebrnym Krzyżem Zasługi. W roku 2005 otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2008 odznaczenie Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

Artystę szczególnie fascynuje dawna polska wieś, która jest mu niezmiernie bliska, czego efektem jest prezentowana na wystawie seria 24 płaskorzeźb i rzeźb zatytułowana Moja Wieś. To opowieść, która przywołuje wspomnienia z dawnych lat i ukazuje zwyczaje oraz codzienne prace wiejskiej ludności, którym rytm nadają kolejne pory roku. Artysta szczególnie upodobał sobie technikę płaskorzeźby, która w jego przekonaniu: (…) pozwalała nie tylko zapisać widzianą scenę ale i uruchomić wyobraźnię odbiorcy, stając się czymś więcej niż zwykłą dokumentacją.

Podczas wernisażu wystąpiła znakomita kapela Zespołu Regionalnego „Mętniowiacy”

Wystawa czynna:
7 grudnia 2018 – 11 stycznia 2019