Muzyczne popołudnie z muzyką St. Moniuszki (fotoreportaż)

W niedzielę 16 czerwca w Galerii w Pałacu Vauxhall Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbył się koncert chórów prowadzonych przez Annę Gertner: Allegria z Krzeszowic i Enigma z Klucz. Wydarzenie odbywało się z okazji Roku Moniuszkowskiego, w roku dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Publiczność wysłuchała kilkunastu pieśni, wśród których były te najpopularniejsze jak: Znasz li ten kraj, Prząśniczka czy Kum i Kuma, ale też mniej znane. Oba chóry, pod dyrekcją Anny Gertner z pieśniami St. Moniuszki poradziły sobie znakomicie. Można powiedzieć, że dźwięki utworów skomponowanych przez twórcę polskiej opery narodowej mamy w swoim DNA. Stąd świetne wykonania, ale też znakomity odbiór publiczności. Trzeba tez podkreślić to, że dyrygentka znalazła odpowiedni klucz do interpretacji wykonywanych pieśni. Kluczem tym były rozwiązania interpretacyjne, które skutecznie wpływały na emocje słuchaczy. A emocji tych był cały wachlarz, od wzruszeń przez nostalgię do radości. Obu chórom akompaniowała przy fortepianie Izabela Kochańska-Półtorak.

Wszystkie wykonywane podczas koncertu utwory pochodziły z „Śpiewników domowych”. Stanisław Moniuszko w ciągu całego życia skomponował ponad 300 pieśni, w tym 267 zebranych w 12 zbiorów zatytułowanych „Śpiewnik domowy” (pierwsze sześć wydanych zostało za życia Moniuszki, pozostałe – po jego śmierci). Ten rodzaj jego twórczości jest przykładem społecznego zaangażowania kompozytora, który obok dużych, skomplikowanych i rozbudowanych form muzycznych, z operami na czele, tworzył stosunkowo proste utwory muzyczne z polskim tekstem, które mogły być śpiewane przez amatorów, „zwykłych” ludzi. Stanisław Moniuszko czerpał głównie z tekstów współczesnych sobie poetów polskich – Adama Mickiewicza, Aleksandra Chodźki, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Syrokomli (czyli Ludwika Kondratowicza), Jana Czeczota, Teofila Lenartowicza czy Józefa Korzeniowskiego.

Chór Allegria, to krzeszowicki amatorski chór mieszany. Powstał w marcu 2015 roku. Pomysłodawcą, założycielem jak również dyrygentem chóru jest Anna Gertner. W ciągu 4 lat istnienia chór stał się rozpoznawalną marką w Krzeszowicach i okolicach. Od stycznia 2017 Chór Allegria działa w strukturach Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Oprócz Krzeszowic i okolic Chór Allegria koncertował m.in. w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Domu Jana Pawła II w Wadowicach, W Bazylice Jezuitów w Krakowie oraz w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

 

Chór Allegria ma na swoim koncie również teledysk z utworem Katarzyny Gartner Kyrie z Mszy Beatowej, oraz nagrody: w 2015 roku zdobył główną nagrodę w XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Woli Filipowskiej, a w 2017 r. jako laureat XV Jubileuszowego Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Krakowie został odznaczony medalem Wojewody Małopolskiego.

 

Chór Żeński Enigma powstał zaledwie rok temu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach. Od samego początku zespół prowadzi Anna Gertner. Jest to zespół amatorski, w którym śpiewają osoby na ogół nie mające wcześniej do czynienia z muzyką i nie znające nut. Mimo tak krótkiego stażu zespół ma już na swoim koncie nagrody: III miejsce w Olkuskim Konkursie Pieśni Patriotycznych w październiku 2018 r.

oraz zaszczytne miano laureata w XVI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Krakowie w listopadzie 2018 r. W styczniu 2019 r. Chór Enigma wziął udział w koncercie kolęd w Bazylice  Jezuitów w Krakowie, zorganizowanym przez koło naukowe studentów Akademii Muzycznej w Krakowie.