Muzyka jak z 4ad (fotoreportaż)

W latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku najlepszych artystów sceny alternatywnej z całego świata zgromadziło pod swoimi skrzydłami wydawnictwo 4ad, które wydawało płyty tak wielkich gwiazd, jak Cocteau Twins, This Mortal Coil czy Dead Can Dance.

Muzyka tych i wielu innych wykonawców spod tego szyldu była oryginalna, tajemnicza, z całą pewnością niekomercyjna. Linie melodyczne, harmonia i aranże używane w tej muzyce były zaskakujące i nieoczywiste. W taką stylistykę wpisuje się projekt muzyczny, sygnowany przez Zenona Mąsiora. W piątek, 14 września w ramach Laboratorium Kultury odbył się koncert, podczas którego publiczność wysłuchała piosenek z płyty „Joga Nocą”.

„Joga nocą” to zbiór dziewięciu utworów, które składają się na płytę Zenona Mąsiora (Zen-On). Zenonowi Mąsiorowi, pochodzącemu z Krzeszowic kompozytorowi, wokaliście i aranżerowi, towarzyszyli na koncercie w Kopalni Talentów znakomici muzycy: Adam Rybak – instrumenty klawiszowe, Łukasz Zając – perkusja, Wojciech Gąsior – gitara basowa. Piosenki powstały do poezji Stanisława Czycza.

Zenon Mąsior postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Dzięki współpracy z wyżej wspomnianymi muzykami, utwory do tekstów Stanisława Czycza zabrzmiały zawodowo. Okazało się, że te nieco dziwne dźwięki potrafią trafić w każde gusta, nie tylko wymagających słuchaczy. Po tym koncercie nie wyobrażam sobie, że mógłbym słuchać tych produkcji w wykonaniu jakiegoś okrojonego składu muzycznego.