NOC KUPAŁY na Zamku (fotoreportaż)

Mimo że tradycja świętowania Nocy Kupały w lesie tenczyńskim jest z dawna ugruntowana, to tegoroczne obchody z całą pewnością przejdą do historii, zapisując jej nową, piękną kartę.

Pierwszą atrakcją z cyklu było nocne zwiedzanie Zamku Tenczyn – zorganizowane po raz pierwszy w jego historii. To magiczne miejsce wzbogaciło program przygotowany przez organizatorów, i podczas kilku godzin wydarzenia zaprezentowało przybyłym gościom piękny spektakl… pogody – od ulewnego deszczu, który na szczęście nie zniechęcił turystów, po piękne przejaśnienie z cudownym zachodem słońca, z mistyczną, gęstą mgłą, która osiadając na murach i pobliskich lasach świetnie wpasowała się w tajemniczą atmosferę wydarzenia. Przybyli goście, których nie zniechęciła deszczowa aura, zwiedzali zamek z Panią Przewodnik, a towarzyszące im wojska Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn oświecały trasę zwiedzania światłem pochodni. Gdy na zamkowym dziedzińcu zapadł mrok, zgromadzeni goście mogli podziwiać piękny i niezwykle widowiskowy taniec z pochodniami w wykonaniu tancerek z Zespołu Tańców Świata Zdrojanie. Później, w świetle ogniska, pochodni, świec oraz pięknej iluminacji na zamku wybrzmiał wspaniały koncert słynnej krakowskiej wokalistki Joanny Słowińskiej z zespołem. Niesamowita barwa głosu i słowiański repertuar artystki zapewniły wzniosłą i niezwykle tajemniczą atmosferę. Joanna swoim głosem oraz grą na skrzypcach, wraz z towarzyszącymi jej muzykami zaczarowała i porwała do zabawy zebranych na dziedzińcu gości.
W sobotę i niedzielę na zamku odbywał się z kolei I. Jarmark Świętojański. Pierwszy, choć – z całą pewnością – nie ostatni. Ciasno ustawione w zamkowym korytarzu wjazdowym kramy tworzyły niesamowicie ciekawy efekt, przywołujący skojarzenia z targami odbywającymi się w krajach arabskich. Wystawcy prezentowali swoje wyroby – od naturalnych kosmetyków, tłoczonych olei, poprzez rękodzieło, biżuterię i drewniane zabawki, aż po obrazy, drzeworyty i inne dzieła sztuki. Niedzielnemu zwiedzaniu towarzyszyły pokazy Średniowiecznej Grupy Rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. Jej członkowie prezentujący się w ciekawych strojach, oraz akompaniament dawnej muzyki, pozwalały przenieść się na moment w odległe czasy.