Siedem lat temu Fundacja Kobieta w Regionie postanowiła wykorzystać urok Stawu Wrońskiego, aby w okresie letniego przesilenia świętować, wraz z mieszkańcami Tenczynka, gminy Krzeszowice i turystami z całej Małopolski, Noc Świętojańską.
W tym roku wydarzenie w całości odbywało się nad nowo zrewitalizowanym Stawem Wrońskim, którego otwarcia dokonał uroczyście burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk. Pięknie odnowione alejki, wygodne ławki, przejście przez tzw. wyspę, trzy nowe mostki, rozświetlona światłem świec i pochodni tafla wody stały się idealną scenerią wydarzenia.
Monika Dudek, pomysłodawczyni Nocy Świętojańskiej, z zamiłowania regionalistka, z wykształcenia etnolog, uważa, że poprzez takie inicjatywy najlepiej promuje się lokalne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.
W programie tegorocznej Nocy znalazły się: bogata oferta warsztatowa dla całych rodzin, tradycyjne pieśni słowiańskie, głównie o tematyce kupalnockowej, oraz pasujący idealnie do klimatu Stawu Wrońskiego koncert śląskiej grupy Sąsiedzi Folk&Szanty. Także ze Śląska zawitała do Tenczynka grupa Kuczeryki, której członkowie z pasją odtwarzają archaiczne pieśni ludowe, nie tylko polskie, ale i wielu innych krajów europejskich.
W tym roku, odmiennie od dotychczasowej tradycji, korowód z pochodniami i przy dźwiękach muzyki przeszedł dookoła stawu. Jak mówią organizatorzy, było to takie symbolicznie „ochrzczenie” nowego stawu, w którym udział wzięli także przedstawiciele dwóch jednostek OSP z Rudna i Tenczynka.
Oczywiście podczas VII Nocy nie zabrakło wianków, tych kwietnych, ubieranych na głowę i pływających po stawie. Jak co roku, wręczono mnóstwo nagród w konkursie na najpiękniejszy wianek. Całość imprezy zwieńczył fantastyczny teatr ognia, w wykonaniu Grupy Ogniowej O-PAL z Olkusza. To widowisko zawsze jest mocno wyczekiwane i oklaskiwane przez publiczność.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, a w szczególności członkom Stowarzyszenia Ogrodowego Tenczyńskie Skałki, Agencji Artystycznej ROBAN, OSP Rudno, OSP Tenczynek, Annie Koblak i Elżbiecie Kuźnik.
Wydarzenie było realizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Krzeszowice, Powiatu Krakowskiego oraz Województwa Małopolskiego.
Patroni medialni: Radio Plus, Tygodnik Przełom, Magazyn Krzeszowicki, Gwarek Małopolski, Folk24.pl.