Parafiada w Sance

„Aktywnie i sportowo przez życie na nowo” czyli organizacja imprezy rekreacyjno-sportowej dla społeczności lokalnej- takie właśnie było hasło przewodnie tegorocznej Parafiady Saneckiej. I tak właśnie było – aktywnie i sportowo! (Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice)

Rozpoczęliśmy od rozgrywek drużyn uczniowskich (chłopięcych i dziewczęcych) w piłkę nożną na naszym nowym boisku. Jednocześnie trwała rywalizacja drużyn rodzinnych w rozmaitych konkurencjach sportowych. Były więc skoki przez linę, gra w bule, skoki w workach, zbijanie piłką butelek z piaskiem, budowanie wieży z klocków piankowych czy też rzuty piłką lekarską. Dzieci i dorośli mogli także spróbować swoich sił na ośmiometrowej ściance wspinaczkowej, sprawdzić jak posługiwać się wężem strażackim i w co wyposażony jest wóz strażacki czy też wypróbować możliwości policyjnego radiowozu. Dla spragnionych i wyczerpanych upałem zawodników czekała woda mineralna a nadwątlone siły można było wzmocnić wojskową grochówką i pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców. Ochłody dostarczał także zainstalowany na boisku zraszacz – z orzeźwiającej mgiełki korzystały nie tylko dzieci. Przy upalnej pogodzie trzeba uważać na swoje zdrowie, dlatego w cieniu drzew rozłożone zostało stanowisko ze szkoleniowym defibrylatorem AED i fantomami. Można było przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i wypróbować działanie defibrylatora.

Po zakończeniu rozgrywek uczniowskich i występach cheerliderek nadszedł czas na rywalizację dorosłych. W szranki stanęły 3 drużyny męskie,(Zryw Głuchówki, drużyna z Frywałdu – „Mały Frywałd wielki duch” i drużyna Orlęta Sanka) które w meczach piłki nożnej walczyły o zdobycie Pucharu Dyrektora Szkoły. Zmagania były zażarte, panowie dawali z siebie wszystko a Puchar zdobyła drużyna Orlęta Sanka!

Potem jeszcze można było przespacerować się pod okiem profesjonalnej trenerki nordic walking i poszerzyć swoje umiejętności chodzenia z kijkami a w między czasie nastąpiło podliczanie punktów zdobytych w konkurencjach sportowych i przygotowanie do rozdania nagród. Na początek swoje trofeum odebrała drużyna Orląt a następnie drużyny uczniowskie. Potem nadszedł czas na rozdanie nagród w ogłoszonym kilka tygodni przed Parafiadą konkursie fotograficznym Moje sportowe pasje. Do konkursu wpłynęły 23 zdjęcia i trudno było wyłonić laureatów. W związku z tym Komisja Konkursowa nagrodziła aż 11 zdjęć a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na koniec rozdano 15 nagród sportowych dla najlepszych drużyn rodzinnych. Rodziny otrzymały m.in. deskorolkę, piłki do nogi, siatkówki i koszykówki, frisbee, kije do nordic walking, rakiety do tenisa ziemnego, stołowego i badmintona i także okularki do pływania, skakanki i dodatkowe gadżety ufundowane przez sponsorów. A potem była już tylko zabawa przy blasku lampionów i dobrej muzyce.

W trakcie imprezy witaliśmy zaproszonych gości – przybył więc pan Burmistrz Wacław Gregorczyk z małżonką, radny Powiatu Krakowskiego Grzegorz Małodobry, radni Rady Miejskiej w Krzeszowicach – pani Anna Łukasik i pan Henryk Woszczyna i zaprzyjaźnieni sołtysi sąsiednich miejscowości pani Beata Chmielowska i pan Jerzy Wnęk. Nie zabrakło także księdza Jarosława Żmii, pani sołtys Anny Kochalskiej-Hrycaniuk, prezesa Stowarzyszenia Dorzecza Sanki pani Joanny Baster-Owcy i przewodniczącego Rady Rodziców pana Tomasza Kołodzieja.

I tym razem organizacja Parafiady nie byłaby możliwa bez wielkiego zaangażowania ludzi dobrej woli. Nagrody w konkursach, napoje i posiłek, artykuły biurowe czy tez ochrona imprezy pochodziły ze wsparcia finansowego Gminy Krzeszowice. Nauczyciele przygotowali i prowadzili konkurencje sportowe i rozgrywki piłkarskie, pracownice szkoły ugotowały pyszną grochówkę. Dodatkowo Rada Sołecka zafundowała dzieciom dodatkowe atrakcje w postaci ścianki wspinaczkowej, figloraju czy też darmowej waty i popcornu. Nie mogło zabraknąć także kolorowych motyli i kwiatów malowanych na buziach dzieci. Rodzice zaangażowali się w przygotowanie i obsługiwanie zabawy tanecznej a ksiądz proboszcz zafundował nagrody w loterii. Atrakcje strażackie zapewniała OSP Sanka, a radiowóz wypożyczony został przez naszą krzeszowicką Policję.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim zaangażowanym bardzo gorąco i już myślimy nad kolejną edycją Parafiady w 2020r.