PASJE DOMINIKI JAROSZ (fotoreportaż)

W sobotę 1 grudnia, w Galerii Pod 1edynką w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbył się wernisaż wystawy obrazów i rysunków Dominiki Jarosz.

W Galerii Pod 1edynką w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oglądać można debiutancką wystawę obrazów i rysunków Dominiki Jarosz, zatytułowaną „Między niebem a ziemią”. Dominika Jarosz, do niedawna mieszkanka Krzeszowic, urodziła się w 1997 r. Maturę zdała w X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, a obecnie studiuje w krakowskiej uczelni medycznej. Od wielu lat jej pasją jest malarstwo, którego tajniki poznawała pod kierunkiem artysty-malarza Marcina Kołpanowicza. Zaczynała od cierpliwego studiowania martwych natur, dzięki czemu opanowała podstawy malarskiego rzemiosła. W martwych naturach dają się zauważyć charakterystyczne cechy jej talentu: umiejętność harmonijnego zakomponowania powierzchni płótna, wrażliwość kolorystyczna, wnikliwa obserwacja rzeczywistości, pewność ręki i dokładność w odtwarzaniu detali.

Obecnie Dominika Jarosz tworzy samodzielne kompozycje, romantyczne krajobrazy, widoki chmur i wody oraz poetyckie kompozycje metaforyczne. Na jednym z obrazów długowłosa dziewczyna (czy to autoportret?) wsiada do podrywającego się do lotu balonu; kompozycja ta symbolicznie wyrażać może odskocznię od codziennego zabiegania – odskocznię, którą w życiu Dominiki jest właśnie uprawianie sztuki, i to nie tylko malarstwa, ale też muzyki (gra na fortepianie) czy tańca towarzyskiego. Obraz ten ma więc wymiar symboliczny, ale też bardziej dosłowny, gdyż wśród wielu pasji Dominiki Jarosz są także sporty ekstremalne, takie jak skoki spadochronowe, jazda na motocyklu czy wakeboarding.

Młodej artystce życzymy, by w przyszłości zawsze znajdowała czas na rozwijanie swych licznych talentów i zainteresowań. I kolejnych udanych wystaw!

Wystawę można oglądać do 24 lutego 2019.