Pierwszy Piknik (fotoreportaż)

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którego głównym zadaniem jest ochrona wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych oraz walorów krajobrazowych 16 września był organizatorem w Żarach w gminie Krzeszowice Pierwszego Pikniku, którego celem było propagowanie turystyki na terenie parku krajobrazowego oraz edukacja ekologiczna.

Zadanie zostało zrealizowane poprzez zaproponowane ciekawe formy spędzania wolnego czasu takie jak wycieczki ogólnoprzyrodnicze Doliną Racławki i geologiczne do Jaskini Żarskiej, oraz warsztaty i konkursy tematyczne. Były też stoiska edukacyjne, w tym stoisko z sadzonkami drzew, a dla najmłodszych ścianka wspinaczkowa. Najliczniejszą grupę stanowili miłośnicy Nordic Walking, którzy pokonali trasę z Paczółtowic do Żar i z powrotem. Dla wszystkich był oczywiście wspaniały poczęstunek swojski bigos, chleb ze smalcem i kiszone ogórki, oraz serwowane przez KGW Żary. tłuste„pieczone”, pyszne domowe ciasta i przetwory na zimę. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia była Gmina Krzeszowice, imprezę wsparli „Trawers”Klub Wspinaczkowy Krzeszowice, Fundacja Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka”, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Krzeszowice, Kopalnia Dolomitu Dubie,

swój udział zaakcentowali również PZW Koło Krzeszowice, Straż Rybacka i OSP Siedlec. Złą pogodę tym, którzy wzięli udział w imprezie zrekompensowały atrakcje krajoznawcze i liczne konkursy z nagrodami. Gospodarze sołtys Kazimierz Przybylski, Rada Sołecka, KGW Żary dołożyli wszelkich starań by wszyscy czuli się jak u siebie w domu. I tak było. A gratulacje należą się i uczestnikom i organizatorom. W Pikniku aktywnie uczestniczyli m.in. burmistrz Wacław Gregorczyk z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń, kierownik Oddziału Krakowskiego ZPKWM Piotr Dmytrowski, radni RM Wojciech Styrylski, Andrzej Furmanik sołtys Paczółtowic oraz sołtysi: Dębnika Helena Cekiera i Siedlca Stanisław Molik. Oj będzie co wspominać. Ci co nie byli mogą jedynie żałować.

Maciej Liburski