Portrety i Konterfekty (fotoreportaż)

8 lutego w Galerii w Pałacu Vauxhall odbył się wernisaż wystawy malarstwa Michała Bacy, pt. „Portrety i Konterfekty”.

Michał Baca urodził się w Krakowie w 1958 r. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył dyplomem w pracowni prof. Juliusza Joniaka w roku 1983. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Autor 45 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Zakopanem, Olsztynie, a także w Akwizgranie, Frankfurcie, Norymberdze, Wiedniu, Thorn (Holandia), Eferding (Austria) i Florencji. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. we Francji, Szwecji, Danii, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Laureat kilku nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach malarskich. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach instytucji i osób prywatnych w kraju i zagranicą.

Artysta o wystawie:
Na obrazach pokazanych na wystawie próbuję zmierzyć się z wizerunkiem człowieka, jego wyglądem, mową ciała i psychologią postaci. Frapuje mnie ludzka odmienność, bo każdy z nas, mimo pozornych podobieństw, nosi indywidualne piętno, które nigdy się nie powtarza. Z drugiej strony ów charakterystyczny rys, który wyróżnia portretowanego z tłumu, generuje wielobarwną mozaikę tematów: beztroskę młodości, wdzięk i urodę kobiet, dojrzałość wieku męskiego, gorycz przemijania, zadumę starości.

Wystawa czynna do 15 marca 2019 r.

Podczas wernisażu wystąpił tenor, Adrian Domarecki-absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. Im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Katarzyny Oleś-Blachy. Przy fortepianie akompaniowała Viktoria Kaplan.

W wykonaniu artystów usłyszeliśmy trzy pieśni:

Robert Stolz-„pokochaj mnie”, walc angielski z filmu „Czar Cyganerii (1937 rok)

Ernesto Tagliaferri -„Passione”, neapolitańska pieśn z 1934 roku

Ernesto de Curtis-„Non ti scordar di me”