Przy wspólnym stole

To był prawdziwie integracyjny stół wielkanocny, pięknie świątecznie nakryty białymi obrusami, z elegancką zastawą, zajął całe duże wnętrze restauracji Frykas. Zasiadło przy nim 26 kwietnia ponad 90 osób: starszych, samotnych, czasem boleśnie doświadczonych przez życie, niezamożnych, głównie jednak poszukujących bliskości innych, ciepła, przyjaźni, odrobiny troski, zrozumienia.

Spotkali się więc z szansą na integrację: podopieczni Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, uczestnicy zajęć terapeutycznych Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas z Woli Filipowskiej kierowanego przez Antoniego Zawadzkiego i oraz członkowie Klubu Senior + pod opieką Moniki Dudek. Byli z nami także mili goście: Agnieszka Cupiał, reprezentująca Kopalnię Wapienia w Czatkowicach – sponsora imprezy, przedstawicielka Burmistrza Małgorzata Bojkowska – sekretarz Urzędu Miasta Krzeszowice dyrektor CKiS Anna Miga i Leszek Kramarz – przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta.

Wszystkich przybyłych serdecznie powitała prezes Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej Teresa Piekara, życząc zdrowia, wielkanocnej radości i nadziei oraz miłego spotkania w tej jeszcze ciągle świątecznej atmosferze. Impreza mogła się odbyć dzięki grantowemu programowi „Dobry Sąsiad”. Konkurs na pomysł zrobienia czegoś pozytywnego dla mieszkańców Krzeszowic ogłosiła  Kopalnia Wapienia „Czatkowice”. IZPM z inicjatywy Teresy Piekary stanął do tego konkursu z projektem spotkania integracyjnego przy wielkanocnym stole. Zdobyte fundusze pozwoliły, przy zaangażowaniu środków własnych, na zorganizowanie  imprezy. W jej przygotowaniu znacząco pomógł Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, któremu za tę współpracę i za całokształt wspólnie podejmowanych działań na rzecz ludzi najbardziej potrzebujących w naszym środowisku bardzo serdecznie dziękujemy. Słowa wdzięczności kierujemy szczególnie  do dyrektor GOPS Anety Solarz oraz Sekcji Wspierania Rodziny, zwłaszcza do Moniki Sibigi i Małgorzaty Romhild-Bak.

W atmosferę świąteczną wprowadziło zebranych widowisko Środowiskowego Domu Samopomocy z Woli Filipowskiej. Z radością i wzruszeniem słuchaliśmy opowieści i piosenek związanych z tradycjami wielkanocnymi. Ujmująca była troska o każdy szczegół własnoręcznie przygotowanej scenografii, której elementem były także ozdoby upiększające świąteczny stół. Gratulujemy paniom Beacie Cichoń i Małgorzacie Ostrowskiej oraz wszystkim aktorom tego przedstawienia.

Na rozrywkowy program spotkania złożyły się także wspólnie śpiewane z akompaniamentem gitary piosenki biesiadne.

Była oczywiście również sama biesiada: bardzo smaczny obiad, ciasta, kawa, herbata, napoje i przede wszystkim niezwykle miła, uprzejma, elegancka obsługa, za którą wszystkim pracownikom restauracji Frykas serdecznie dziękujemy.

Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał kolorową torebkę z drobnym świątecznym prezentem.

Widzieliśmy radość i wzruszenie osób uczestniczących w tym spotkaniu. Mieli szansę choć na kilka godzin zapomnieć o kłopotach, dolegliwościach, o samotności, porozmawiać, zabawić się, poczuć, że ktoś się o nich troszczy, że są w centrum zainteresowania. Jesteśmy przekonani, że była to społecznie wartościowa i udana impreza.

Zarząd Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej

Fot. Maciej Liburski