Tenczynek na starej fotografii

Kilka miejscowości z gminy Krzeszowice ma książki poświęcone swoim dziejom. Jedną z nich jest „Tenczynek-700 lat historii”. Ta publikacje, która ukazała się w 2014 roku, w nakładzie 500 egzemplarzy jest dzisiaj praktycznie nieosiągalna. Oczywiście można skorzystać z niej poprzez biblioteki. Podczas zbierania materiałów do niej okazało się, że wiele z nich nie zmieści się w zaplanowanej objętości (464 strony).

Z przekazanych mi zdjęć pozostało kilkaset nieopublikowanych. To była jedna z inspiracji do przygotowania kolejnej książki. Postanowiłam wydać album „Tenczynek na starej fotografii”. Do maja 2021 roku zebrało się ponad 3000 zdjęć. Fotografie pochodzą od 140 osób. Wiem, że to nie wszystko, ale do tego albumu, który będzie miał 44 strony więcej się nie zmieści – mówi Anna Łukasik, autorka publikacji o Tenczynku.

Książka jest już na etapie ostatniej korekty i składu. Została podzielona na działy tematyczne: Życie, Praca, Edukacja, Tradycje, Religia, Stara zabudowa, Uchwycone w kadrze, Rozrywka, Za wolność naszą i waszą. Najstarsze prezentowane zdjęcia pochodzą z XIX i początków XX wieku, najnowsze pokazują lata 70. XX wieku.

Z całą pewnością nie jest to ostatnia publikacja dotycząca Tenczynka. Materiały na kolejną książkę są w części już gotowe, a kolejne zbieram – dodaje Anna  Łukasik.

Wydanie albumu „Tenczynek na starej fotografii” finansowane jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Siostra Helena, docent Wincenty Wcisło oraz siostra Zuzanna. Siostra Helena – przed laty – przełożona domu Sióstr Miłosierdzia w Tenczynku – w tym będzie roku obchodzić 100 lat. Doc. Wincenty – światowej sławy fizjolog –  w Tenczynku i na świecie nazywany „profesorem”, a w Polsce takiego tytułu nigdy nie otrzymał, ponieważ w czasach komunistycznych odważył się prowadzić prywatną praktykę lekarską. Siostra Zuzanna – pielęgniarka – stawiała bańki, co najmniej czterem pokoleniom tenczynian.

Obchody Święta Pracy (1 maja) – w centrum Tenczynka Krysia Kopciówna i Halinka Niedzielska przypinały uczestnikom pochodu znaczki pierwszomajowe. Krysia przypięła znaczek Józiowi Żbikowi i od 1 maja 1962 roku są szczęśliwą parą, a małżeństwem od 59 lat.

Zespół mandolinistów prowadzony przez s. Marię Stefańską – na zdjęciu jest Michasia Pieniążkówna – zamężna Michalina Nowak, która w tym roku obchodzić będzie 99 lat (siedzi – piąta od prawej strony). Zdjęcie to znajduje się w wielu tenczyńskich albumach rodzinnych.

Dozór kopalni „Krystyna” – sztygar Franciszek Durczok – siedzi drugi od lewej  – udostępnił wnuk Zbigniew Durczok