Wernisaż wystawy fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza (fotoreportaż)

11 maja w Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach odbył się wernisaż wystawy fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

O Witkacym, jego życiu i twórczości mówili: dyrektor Centrum Kultury i Sportu-Anna Miga, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego-Anna Wende-Surmiak i współkurator wystawy-Kamil Kłeczek.

Muzycznym podkreśleniem wernisażu były dwie przejmujące pieśni do tekstów Jana Kasprowicza z muzyką Karola Szymanowskiego wykonane przez sopranistkę Żanetę Groborz-Mazanek i Joachima Kołpanowicza (fortepian)

Krzeszowicką ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2018, który prezentuje wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Kuratorzy wystawy: Danuta Janusz, Kamil Kłeczek

Patroni honorowi:

Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa

Burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk

Patron medialny: Radio Kraków

Wystawa czynna do 22 czerwca 2018 roku

Adres: Galeria w Pałacu Vauxhall – Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, ul. Walkowskiego 1

Galeria czynna: wtorek–piątek: 9:00–16:00, niedziela: 10:00–14:00