Weselcie się ludzie!

Pod takim hasłem spotkali się w niedzielny wieczór, 15 grudnia, organizatorzy i uczestnicy 10. Przeglądu Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego oraz zaproszeni goście z trzech sąsiadujących ze sobą powiatów. Wszyscy połączeni wspólnym zamiarem uczczenia tego godnego jubileuszu i ciekawi wydanej na tę okoliczność płyty. Przedstawiciele zespołów i soliści, biorący udział w konkursowych przesłuchaniach, odbierali pamiątkowe statuetki anioła, dyplomy i nagrody finansowe.

Spotkanie poprowadziła Monika Dudek – pomysłodawczyni i koordynatorka przeglądu z ramienia Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz Barbara Ptasińska – prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rudno, które od samego początku wspiera organizację wydarzenia. Podczas uroczystości na scenie w Galerii w Pałacu Vauxhall wystąpiły znakomite zespoły z powiatu krakowskiego i chrzanowskiego: Kopiénioki, Zofipolanki, Karniowianie i Bolęcanie oraz dwie solistki, Maria Dębska i Barbara Kosobucka, wielokrotnie nagradzane na konkursach w całej Małopolsce, oraz niezwykle utalentowany solista młodego pokolenia – Daniel Kübler.

Do wręczania nagród laureatom tegorocznego przeglądu organizatorzy zaprosili przewodniczącego Rady Miejskiej w Krzeszowicach Kazimierza Stryczka, wicedyrektora Centrum Pawła Czyża, dyrektor Wydziału Współpracy i Promocji Starostwa Powiatowego w Krakowie Małgorzatę Zięć i burmistrza Gminy Krzeszowice Wacława Gregorczyka.

Protokół z wynikami konkursu znajduje się na stronie www.ckiskrzeszowice.pl.

Po rozdaniu nagród przyszedł czas na specjalne podziękowania tym osobom, które od lat wspierają tę cenną inicjatywę. Na ręce dyrektor Małgorzaty Zięć powędrował złoty anioł i dyplom – tak dla Niej, jak i dla starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki. Kolejną statuetkę odebrał burmistrz Wacław Gregorczyk. Dzięki wsparciu tych samorządów przegląd rozwija się z roku na rok coraz mocniej. Odczytano także podziękowania dla Pani Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, etnomuzykolog z ogromnym doświadczeniem w tej sferze folkloru, osoby będącej autorytetem dla rzeszy instruktorów, muzyków, regionalistów, pasjonatów folkloru. Pani Aleksandra od początku zasiadała w komisji oceniającej przesłuchania konkursowe i doradzała merytorycznie organizatorom, dzieląc się swoją wiedzą.

Od trzech lat krzeszowickie wydarzenie wspiera również Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Statuetkę i podziękowania dla dyrektora tego Centrum, Andrzeja Zarycha, przekazano dzień wcześniej na ręce pracowników SOKOŁA – Jadwigi Adamczyk i Benedykta Kafla, także jurorów konkursu.

Ostatnim punktem programu była prezentacja jubileuszowej płyty „W Betlejem przy drodze. Pastorałki i kolędy ludowe regionu krakowskiego”. Wydawnictwo to, zawierające 25 najstarszych, rzadko wykonywanych pastorałek, kolęd ludowych, okolędowań, stanowi cenny wkład organizatorów w zachowanie lokalnego dziedzictwa. Cały nakład płyty, rozdawanej bezpłatnie, rozszedł się w mgnieniu oka! Na zakończenie Monika Dudek zaprosiła wszystkich zebranych do zaśpiewania zaintonowanej przez nią pastorałki „Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła”.

Wypełniona po brzegi sala rozbrzmiewała kolędami do późnego wieczora, a całe wydarzenie – pod wspólnym hasłem „Weselcie się ludzie” – było znakomitym zakończeniem dwudniowego święta i zwieńczeniem pracy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, dopełniającym dwudniowy Świąteczny Jarmark Tradycji i Rękodzieła oraz sobotni jubileuszowy przegląd. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wydarzeń w galerii mogli podziwiać najnowszą wystawę ilustracji Anny Kucharskiej-Cybuch „Dziadek do orzechów. Tajemnicze dziecko i inne bajki”.

I już na sam koniec, przy świątecznym barszczu, pierogach, ciastach i innych smakołykach przyszedł czas na wspólne zdjęcia, kuluarowe rozmowy, integrację zespołów z sąsiednich powiatów.

W Jeruzalem sławnym mieście obeszedł Józef domów dwieście…

I wszędzie go odsyłali. I nie miał miejsca dla swej Pani…

Te wersy śpiewają na płycie „W Betlejem przy drodze…” członkinie grupy Serenada z Baranówki. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że w Krzeszowicach znalazło się miejsce dla takich pastorałek, takich mówionych historii i najdawniejszych przedstawień polskich wierzeń i zwyczajów. Oby ta inicjatywa, gromadząca wokół naszego miasta i całej gminy mieszkańców ziemi krakowskiej, trwała przez kolejne długie lata z pożytkiem dla nas wszystkich. Hej kolęda!

Organizatorzy