W sobotę 2 września, obok remizy OSP w Miękini odbyła się cykliczna impreza, która wrosła już w lokalną tradycję wspólnego biesiadowania przy pieczonych ziemniakach – XIV Święto Pieczonego Ziemniaka w Miękini.
Od kilku lat organizatorzy starają się nadać rodzinnemu świętowaniu ludowy charakter. Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o założenie chociaż drobnego elementu stroju ludowego, a organizatorzy założyli pełne tradycyjne stroje Krakowiaków Zachodnich. Podczas uroczystości członkinie i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Miękinia prezentowali stroje zakupione przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego w ramach projektu „Tradycja Strojem Pielęgnowana – zakup strojów dla KGW Miękinia 2023”, otrzymanym w konkursie „Koła gospodyń wiejskich – odnajdywanie tradycji”. O strojach barwnie opowiadał Pan Patryk Rutkowski – etnolog, antropolog kulturowy, choreograf.
Święto Pieczonego Ziemniak w Miękini to przede wszystkim uczta dla podniebienia. Pysznego jedzenia przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich nie brakowało. Jest to też święto kultury ludowej, w której taniec, śpiew i obrzędowość to kluczowe elementy. W folkowy nastrój wprowadził uczestników imprezy piękny występ Trio UKOJA. Potem pałeczkę przejęli goście z Mystkowa – Młodzieżowa Grupa Zespołu Regionalnego Mystkowianie, która zaprezentowała się w trzech różnych odsłonach: Mieszczanie Ziemi Sądeckiej, Lachy Sądeckie od Mystkowa oraz Rusnacy z Boguszy i Królowej Górnej.
Tradycyjnie najważniejszym punktem imprezy były konkurs na „Najsmaczniejszą babkę pieczonych ziemniaków”.
Do konkursu na „Najsmaczniejszą babkę pieczonych ziemniaków” przystąpiło 10 drużyn. Zwycięzcy konkursu to:
Koło Gospodyń Wiejskich Filipowice,
Stowarzyszenie Wspólna Gmina Krzeszowice,
Wiejskie Dziołchy.
Święto Pieczonego Ziemniaka w Miękini od kilku lat organizowane jest przez Sołtysa Miękini, Stowarzyszenie Zielona Energia Miękini i Koło Gospodyń Wiejskich Miękinia, we współpracy z CKiS Krzeszowice. XIV Święto Pieczonego Ziemniaka to projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego, Sołectwa Miękinia i Gminy Krzeszowice. Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Starosta Krakowski Wojciech Pałka oraz Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.
Do obsługi imprezy po raz pierwszy wykorzystano namioty, garnki, i inne urządzenia zakupione z dotacji (30 tyś. zł) przyznanej przez Województwo Małopolskie jako nagroda w konkursie Małopolska Wieś 2023, w którym Miękinia zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Małopolska Wieś w Sieci”.
Serdecznie dziękujemy: Panu Łukaszowi Godyniowi za udostępnienie samochodu i cierpliwe przewożenie całego wyposażenia potrzebnego do organizacji imprezy, Sandrze Gąsior, Matyldzie Szpoton i Mai Szpoton za piękny występ. Panu Leszkowi Kramarzowi i Panu Wojciechowi Godyniowi za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu, OSP Miękinia za pożyczenie ławek i parasoli.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyszli pomóc z potrzeby serca. Dziękujemy za pomoc przy rozkładaniu namiotów, przy obieraniu ziemniaków i za pyszne ciasta, za piękne dekoracje, za pomoc przy rozkładaniu stoisk i przy ich składaniu.
Szczególne podziękowania dla Młodzieży z Zespołu Regionalnego Mystkowianie oraz dla ich opiekunów. Miło nam było Was gościć. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy z Mystkowianami, bo wszystkie uzgodnione w miniony weekend daty od razu wpisaliśmy w kalendarz
Dziękujemy Kierownictwu Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ, AGH w Miękini za udostępnienie noclegów dla zespołu.
A przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Ewentualne uwagi i wszystkie pochwały prosimy zamieszczać w komentarzach. I tak za rok zrobimy tą imprezę po swojemu jednak wszelkie wskazówki rozważymy.
Tekst ze strony Stowarzyszenia Zielona Energia Miękini