Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno wraz z Fundacją Kobieta w Regionie zorganizowało wydarzenie „Ziele z Ziół. Warsztaty ekologiczne oraz konkurs na tradycyjny bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej w Rudnie”.
Wydarzenie poprzedził cykl warsztatów zielarsko-ekologicznych w Czułowie, Tenczynku i Dolinie Będkowskiej, które prowadzili etnolożka Monika Dudek i przyrodnik Wojciech Gałosz. Zachęcali oni do zakładania rabatek, łączek, przypłoci i samodzielnego zbierania nasion z ziół oraz kwiatów polnych. Nawiązując do święta Matki Boskiej Zielnej wyjaśniali, dlaczego ważne jest sadzenie i sianie roślin pyłko- i nektarodajnych. Na uczestników, oprócz dużej dawki wiedzy na temat ekologii, ochrony bioróżnorodności, ginących gatunków roślin i owadów, czekał również poczęstunek przygotowany przez stowarzyszenie i partnerów projektu.
15 sierpnia w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Rudnie tłumnie zgromadzili się mieszkańcy wsi, uczestnicy konkursu i zaproszeni goście – wicestarosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pogan, członek Zarządu Powiatu Grzegorz Stokłosa, radny Powiatu Wojciech Pałka, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Marcin Wójtowicz, radny Rady Miejskiej w Krzeszowicach Paweł Wielgosz oraz sołtys wsi Rudno Rafał Piechota.
Uroczystą mszę św. odprawili ksiądz proboszcz Jerzy Gibas i ksiądz prałat Józef Grzesiuła, a o oprawę muzyczną zadbali chórzystka Małgorzata Winiarska oraz organiści Władysław Pałka i Mariusz Pałka. Po poświęceniu bukietów i zakończeniu mszy, wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mętkowa, śpiewając pieśni maryjne. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na tradycyjny bukiet na święto Matki Boskiej Zielnej.
Do konkursu zgłoszono 96 bukietów.
W kategorii dziecięcej do lat 14 (23 bukiety) – komisja nie przyznawała miejsc, wszystkie dzieci otrzymały dyplom za udział, doniczkę z ziołem lub kwiatem oraz zestaw upominków.
W kategorii młodzieżowej zgłoszono (6 bukietów): I miejsce – Sebastian Walkowicz z Frywałdu, II miejsce – Antoni Dziedzic z Zalasu.
W kategorii dorośli indywidualne (57 bukietów): dwa równorzędne I miejsca – Maria Gędłek z Nawojowej Góry i Wioletta Bojda z Rybnej, II miejsce – Zofia Wyrwik z Zalasu, III miejsce – Agata Kuczara z Miękini, dwa wyróżnienia – Renata Mrożek z Rudna i Anna Kuczara z Miękni.
W kategorii grupy (10 bukietów): dwa równorzędne I miejsca – Stowarzyszenie św. Wincentego a Paulo Świetlica Seniora w Tenczynku oraz KGW Czułów, II miejsce – KGW Miękinia – Młodzież, III miejsce – Sołtys i Sołectwo Mętków, wyróżnienie – KGW Morawica.
Nagrodami w konkursie były kwiaty oraz zioła ze Sklepu firmowego Plantpol Zaborze, naczynia gliniane z Koła Gliny i zwieszki KaFi_biżuteria z Rudna, książki z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, słoiczki miodu z miejscowych pasiek „Podzamcze” i „Przy lesie”, materiały promocyjne Powiatu Krakowskiego i firmy Plantpol, broszury oraz foldery dotyczące ziół i kwiatów.
Po rozdaniu nagród uczestnicy udali się na biesiadę do „Stodoła Club”, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno i muzyka na żywo w wykonaniu Kapeli Dudek Lewicki. Przy Muzeum Agatów w Rudnie znajdowało się stoisko promocyjne Powiatu Krakowskiego, można było również zakupić miody z pasieki „Podzamcze” z Rudna oraz „Trzy Doliny” z Brzezinki, a także biżuterię KaFi m.in. z zasuszonymi kwiatami. Równocześnie odbywały się warsztaty o zapylaczach – właściciel pasieki „Podzamcze” prezentował pokazowy ul, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci.
Dziękujemy partnerom wydarzenia i wszystkim zaangażowanym za pomoc w realizacji projektu. Uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach i konkursie. Zapraszamy za rok!
Partnerami wydarzenia byli: Parafia św. Katarzyny w Tenczynku na czele z ks. Proboszczem Jerzym i Siostrami Miłosierdzia św. Wicentego a Paulo, Świetlica Seniora w Tenczynku, Klub Senior+ w Krzeszowicach, Muzeum Agatów w Rudnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Czułowie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi/Wielkowiejski Targ i Agroturystyka Brandysówka.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.