DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Biało-czerwona wiara i siła

Historia znowu koło zatoczyła.

Z okrutnych wspomnień,

Strzępów pamięci

Z kolan powstają Żołnierze Wyklęci

Słowa piosenki „Rzeczpospolitej poprzysięgali” uroczyście zabrzmiały w Szkole Podstawowej nr 2 w Krzeszowicach podczas apelu poświęconemu upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Uczniowie klasy Va i Vd przygotowali okolicznościowy program artystyczny pod kierunkiem nauczycieli: Justyny Luberdy, Agnieszki Wróbel oraz Małgorzaty Soi-Szczuki. W trakcie przedstawienia publiczność obejrzała inscenizację dramatycznych wydarzeń rozgrywających się w powojennej Polsce. Młodzi aktorzy zaprezentowali sylwetki żołnierzy niezłomnych, którzy nie pogodzili się z utratą wolności i podjęli walkę, by nasz kraj odzyskał niezależność. Zapłacili za to najwyższą cenę, oddając swoje życie w służbie ojczyźnie.

Podniosły nastrój tworzyła scenografia utrzymana w barwach narodowych oraz patriotyczne utwory muzyczne wykonane przy akompaniamencie Anny Łozińskiej. Przedstawienie uzupełniła prezentacja multimedialna na temat skomplikowanej sytuacji Polski po II wojnie światowej.

1 marca dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach. Wspólnie z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem oraz przedstawicielami innych placówek złożyli kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

 

Agnieszka Wróbel