Jubileusz krzeszowickiej siatkówki

Rok 1977 to data, od której możemy mówić o początkach siatkówki w Krzeszowicach. Chodzi tu nie o granie rekreacyjne, ale o uprawianie tej dyscypliny sportu i tworzenie drużyn. 45 lat temu z inicjatywy Zygmunta Nowaka i Krzysztofa Papierza powstał Szkolny Klub Sportowy. Nazwa Maraton pojawiła się dwa lata później.

W tym czasie przez drużyny Maratonu przewinęło się blisko 1000 osób, młodzieży i dorosłych, kobiet i mężczyzn. Trudno to jednak dokładnie oszacować. Uprawiane siatkówki w Krzeszowicach upodobały sobie bardziej panie. To kobiece drużyny osiągały większe sukcesy. W latach 2007-2011 nasze panie grały w II lidze. Na kolejny awans do tej klasy rozgrywkowej trzeba było poczekać kilka lat. Od 2018 roku do dziś żeński zespół Maratonu rywalizuje w II lidze. W latach 1982-2015 funkcjonowała męska drużyna, której trenerem był Edward Zając. Choć nigdy naszym zawodnikom nie brakowało ambicji i entuzjazmu, to jednak o większych sukcesach w ich przypadku nie można mówić.

Czas jubileuszu był okazją do spotkania byłych i aktualnych zawodników, trenerów, działaczy, osób, dla których siatkówka w Krzeszowicach jest istotną częścią ich życia. Z zaproszenia aktualnego prezesa Maratonu Tomasza Piechoty skorzystało ponad 100 osób. W ramach jubileuszu udało się zorganizować wystawę poświęconą największym sukcesom polskiej siatkówki. Na ekspozycji prezentowanej w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 można było obejrzeć koszulki, medale, puchary i inne przedmioty przekazane przez byłych reprezentantów i trenerów. Wszystkie te eksponaty pochodziły z muzeum siatkówki, zorganizowanego przez Grzegorza Szewczyka, byłego zawodnika i pasjonata. Każdy z pokazywanych przedmiotów ma swoją historię. Jak mówi pan Grzegorz – do Krzeszowic przywiozłem może jedną setną wszystkich moich zbiorów. O przygotowanie tej wystawy poprosił mnie Tomek Piechota. I szczerze mówiąc, długo nie musiał prosić. Trzeba było tylko wymyślić jakiś temat. Postawiliśmy na nasze sukcesy reprezentacyjne. Myślę, że wszyscy, którzy odwiedzili tę ekspozycję, byli usatysfakcjonowani.

Innym mocnym akcentem jubileuszu był Festiwal Siatkówki. W dniach 15-17 września w hali sportowej przy ulicy Długiej można było oglądać siatkówkę w każdym wydaniu, od rywalizacji dzieci, przez mecze młodzieży po turniej II ligi siatkówki kobiet. Największą atrakcją był bez wątpienia pokazowy mecz zespołów Plus Ligi: EXACT SYSTEMS NORWID CZĘSTOCHOWA – ALURON CMC WARTA ZAWIERCIE.