Kolędy i tradycje niezapomniane

16 grudnia 2023 odbył się XIV Przegląd Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego w Krzeszowicach. Organizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno oraz Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego i Województwa Małopolskiego, przy współpracy merytorycznej z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Występy zespołów oceniała komisja w składzie: Monika Dudek – etnolog, pieśniarka, Monika Kurzeja – etnomuzykolog, przedstawicielka MCK Sokół w Nowym Sączu, Benedykt Kafel – etnograf, Daniel Kübler – muzyk, regionalista. W Przeglądzie wzięły udział grupy i soliści z powiatu krakowskiego, chrzanowskiego, tarnowskiego. Przy ocenie konkursowej brano pod uwagę przede wszystkim dobór tradycyjnego repertuaru, jego oryginalność, sposób wykonania, ludową manierę wykonawczą. Dodatkowo zwracano uwagę na dobór i różnorodność ubiorów ludowych – codziennych i świątecznych.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział, książki przekazane przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie, upominki od Starostwa Powiatowego w Krakowie, pana Zygmunta Dercza z miejscowości Skała oraz Organizatorów. Zdobywcy I, II, III miejsc oraz wyróżnień w kategorii dzieci i dorosłych, otrzymali dyplomy oraz nagrody finansowe. Laureaci I, II i III miejsc otrzymali dodatkowo statuetkę Anioła. Wśród laureatów znalazło się 10 wykonawców z gminy Krzeszowice, w kategorii Dzieci, Soliści oraz Grupy śpiewacze.

Rozdanie nagród odbyło się na krzeszowickim rynku w niedzielę, 17 grudnia, a nagrody wręczali zwycięzcom: Wojciech Pałka – starosta krakowski oraz Łukasz Smółka – wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Protokół z wynikami jest pod tym linkiem: http://www.pastoralki.pl/pliki/Przeglad_Pastoralek_Krzeszowice2023-protoko%C5%82.pdf?fbclid=IwAR1IUKCFCdus6Yuc0dGIMyBSgFXNok-sxsQGCFup5sPZHbdo1vt8a7MVUtE