Matura 2020 w Krzeszowicach

Tegoroczne matury w Krzeszowicach, podobnie jak w całej Polsce różnią się od wcześniejszych. A wszystko to z powodu pandemii. Wejście do szkół, podział na większą ilość klas, dezynfekcja, maseczki ochronne, to coś czego nigdy wcześniej nie było. Egzaminy odbywają się wyłącznie w formie pisemnej.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych do matur przystąpiło blisko 60 uczniów, w tym kilku absolwentów z lat wcześniejszych, którzy poprawiają wcześniejsze wyniki. Przedmioty obowiązkowe to: Język polski, matematyka i język angielski. W ZSP najczęściej wybierane przedmioty zdawane w trybie rozszerzonym to: j. angielski, geografia, matematyka i fizyka.

Do matur przystąpili wszyscy tegoroczni absolwenci, co w przypadku techników nie jest oczywiste. Przygotowanie do egzaminów maturalnych było utrudnione, ale nikt nie pozostał bez pomocy i wsparcia ze strony szkoły. W ostatnich tygodniach młodzież miała regularny kontakt z nauczycielami. Uczniowie pisali próbne matury, rozwiązywali arkusze z ubiegłych lat. Były też konsultacje indywidualne, wszystko online. Tuż przed maturą maturzyści z ZSP mogli uczestniczyć w zajęciach online organizowanych przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej, powtarzano wiadomości z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Od 22 czerwca do połowy lipca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych będą realizowane egzaminy zawodowe dla absolwentów szkoły branżowej i absolwentów klas 2 i 3 technikum.

W krzeszowickim Liceum Ogólnokształcącym do matur przystąpiło 60 uczniów. Dodatkowo 8 osób, absolwentów z lat ubiegłych będzie zdawać egzaminy z różnych przedmiotów, aby podnieść oceny uzyskane wcześniej. Najpopularniejsze przedmioty wybrane, jako rozszerzone w LO to: język polski, język angielski, geografia, matematyka i biologia.

Przed maturą prowadzone były różnego rodzaju konsultacje, zarówno osobiste, jak i online. Najczęściej uczniowie korzystali z konsultacji z matematyki.

Już po napisanym egzaminie z języka polskiego spotkaliśmy maturzystów z klasy III b, której wychowawczynią była Barbara Banach: Marcelinę Porębską, Julię Gałosz i Mikołaja Likusa. Cała trójka była zadowolona  i przekonana, że egzamin poszedł dobrze.

Jak zauważyli maturzyści, podczas egzaminów czuli się bezpiecznie a szkoła prowadzona przez dyrektor Alicją Milczarek przygotowana była, pod względem procedur sanitarnych, znakomicie.

Marian Lewicki, Maciej Liburski