Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będący hołdem dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Krzeszowicach przedstawiciele Zarządu Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych z Koła w Krzeszowicach zapalili znicze.

1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 roku, kiedy w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano karę śmierci na członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni trzonem koordynującym działalność niepodległościową w Polsce.

Według szacunków historyków w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 180 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach bo mieli być na zawsze wyparci z pamięci.

Ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w walce 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych.