Pociągiem z Krakowa do Katowic szybciej i wygodniej – ostatnie umowy podpisane

To wygląda na całkiem udany początek tygodnia. W poniedziałek 2 października, na dworcu kolejowym w Krzeszowicach, podpisano umowy na modernizację ostatnich już odcinków tras kolejowych na trasie z Krakowa do Katowic. Niebawem rozpoczną się prace na odcinku Krzeszowice-Trzebinia oraz Trzebinia-Oświęcim- Czechowice Dziedzice.

Modernizacja trasy kolejowej z Katowic do Krakowa miała zakończyć się w 2014 roku. Jak wiemy, nie tylko się nie zakończyła, ale w tamtym czasie, pozostała wyłącznie na papierze.

W tej chwili realne prace są zaawansowane na wielu odcinkach. Część trasy z Krzeszowic do Krakowa ma zostać oddana do użytku w IV kwartale 2018 roku i tym samym do Krakowa mamy dojechać w mniej niż 30minut.

Dzisiaj podpisane umowy są bardzo istotne dla gminy Krzeszowice, bo dotyczą nie tylko modernizacji torów, ale też całej infrastruktury. W Krzeszowicach i Woli Filipowskiej zostaną zbudowane wiadukty i przejścia podziemne(pomiędzy Krzeszowicami a Trzebinią będzie 8 nowych przejść pod torami), zmodernizowane zostaną też perony. Na tym odcinku wszystko ma być gotowe na początku 2020 roku.

Druga umowa dzisiaj podpisana dotycząca trasy z Trzebini do Oświęcimia i dalej do Czechowic Dziedzic ma zostać zrealizowana do końca września 2021 roku. Wartość tej inwestycji to 303,1 mln zł netto. Wartość umowy na modernizację trasy Krzeszowice-Trzebinia to 596,7 mln zł netto.

W uroczystości uczestniczyli: minister Andrzej Adamczyk, prezes PKPPLK Ireneusz Marchel, przedstawiciele wykonawców-Torpol S.A. I Budimex S.A., szef Gabinetu Ministra Infrastruktury Łukasz Smółka, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicestarosta Wojciech Pałka, burmistrz Wacław Gregoczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń i wielu innych. Podpisanie umów okazało się interesujące nie tylko dla przedstawicieli mediów lokalnych, ale też ogólnopolskich.

Po zakończeniu inwestycji podróż koleją z Krakowa do Katowic ma trwać około 1 godzinę.