„POZA SCHEMATAMI – w 100-lecie polskiej awangardy”

Otwarcie tegorocznej wystawy pod tytułem „POZA SCHEMATAMI – w 100-lecie polskiej awangardy” odbędzie się w Galerii w Pałacu Vauxhall, w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, 1 września 2017 r. o godzinie 19.00.

W 2017 r. świat sztuki obchodzi ważną rocznicę 100-lecia polskiej awangardy. Symbolicznym początkiem narodzin nowego prądu stylistycznego w sztuce polskiej było otwarcie I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych 4 listopada 1917 r. To wydarzenie radykalnie zmieniło kierunek dążeń artystycznych oraz poglądy na sztukę ówczesnych twórców, a tym samym całą sztukę współczesną. Pamiętamy wielkie nazwiska: Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Zbigniew i Andrzej Pronaszko, Tymon Niesiołowski i wielu innych.

Jak w całym kraju, także i my chcemy wspomnieć czas Wielkiej Awangardy. Dlatego zapraszamy na wystawę, która będzie artystycznym upamiętnieniem polskiej awangardy, a równocześnie współczesnym wyzwaniem i próbą zmierzenia się z tym tematem. Do udziału zaprosiliśmy artystów powiatu krakowskiego, będzie to więc jednocześnie kolejna wystawa organizowana we współpracy z Wydziałem Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie. Pierwsza taka wystawa odbyła się w lipcu 2011 r., gromadząc 22 artystów „geograficznie” związanych z powiatem krakowskim, i okazała się znakomitą prezentacją potencjału twórczego, kreacji artystycznej i sprawności warsztatowej twórców ziemi krakowskiej, a równocześnie przemiłym spotkaniem ludzi sztuki z naszego terenu.

Otwarcie tegorocznej wystawy pod tytułem „POZA SCHEMATAMI – w 100-lecie polskiej awangardy” odbędzie się w Galerii w Pałacu Vauxhall, w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, 1 września 2017 r. o godzinie 19.00. Wystawa trwać będzie przez cały wrzesień. Swój udział zapowiedziało ponad 20 artystów – malarzy i rzeźbiarzy – z powiatu krakowskiego.

Wystawą „POZA SCHEMATAMI” Galeria w Pałacu Vauxhall rozpoczyna kolejny, mam nadzieję owocny i ciekawy, sezon artystyczny – o czym informuje kurator wystawy Anna Miga.