Sukces artystek ludowych z gminy Krzeszowice

Maria Dębska i Barbara Kosobucka zostały laureatkami Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”.

Od 10 do 15 sierpnia w Bukowiańskim Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej odbywała się kolejna edycja Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”. To Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

Uczestnicy Sabałowych Bajań spotkali się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej już po raz 53. Sabałowe Bajania przez lata, stając się wydarzeniem ogólnopolskim, ukazują prawdę o polskiej kulturze i wszystkich jej regionach. To takie festiwale jak Sabałowe Bajania skutecznie propagują postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej, ucząc szacunku i tolerancji dla innych, odmiennych grup etnograficznych i narodowych. Podczas Sabałowych Bajań możemy zetknąć się z kulturą romską czy żydowską, folklorem słowackim, czeskim, węgierskim czy ukraińskim.

Sabałowe Bajania cieszą się wielkim zainteresowaniem, jako święto folkloru, tradycji, gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej. Wydarzenie to jest promowane i śledzone przez media w programach lokalnych jak i ogólnopolskich.

Miło nam poinformować, że na tegorocznych „Sabałowych Bajaniach” Maria Dębska z Rudna zajęła 3 miejsce w konkursie śpiewu solowego. 3 miejsce w konkursie gawędziarzy zajęła Barbara Kosobucka z Zalasu. Trzeba podkreślić, że w obu tych konkursach zaprezentowało się w sumie blisko 100 uczestników, więc konkurencja była bardzo duża. Obie artystki ludowe z naszej gminy regularnie biorą udział, z sukcesami, w różnego rodzaju konkursach czy przeglądach.