Sztuka z papieru

Zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall na wystawę Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej oraz Lidii Grabowskiej, laureatek nagrody Ars Quaerendi Mistrz i Uczeń 2019, dorocznej Nagrody Województwa Małopolskiego, przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. 11 października po wystawie oprowadzały jej autorki.

Małgorzata Buczek-Śledzińska – artystka malarka, twórczyni unikatowych obiektów z autorskiego, organicznego papieru czerpanego, unikatowych wielkowymiarowych tkanin, rysunków. Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której zainicjowała i prowadziła interdyscyplinarną pracownię sztuki papieru na Wydziale Malarstwa. Realizacje swoich studentów wielokrotnie prezentowała poza uczelnią, upubliczniając jeden z tematów programu pracowni „Polski pas kontuszowy. Interpretacje”. Urodziła się w 1953 r. w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. Otrzymała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Brzozowskiego i równolegle dyplom z tkaniny unikatowej w pracowni prof. Stefana Gałkowskiego na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Biorąc czynny udział w znaczących wystawach, konkursach, sympozjach i plenerach, uzyskuje liczne nagrody i wyróżnienia. Prezentowała swoją twórczość na pięćdziesięciu pięciu wystawach indywidualnych oraz ponad dwustu zbiorowych w kraju i za granicą.

Lidia Grabowska – artystyczny umysł ścisły. Urodziła się w 1980 r. Jest absolwentką krakowskich uczelni: Akademii Pedagogicznej (matematyka) oraz studiów podyplomowych: na Uniwersytecie Jagiellońskim (informatyka) i na Akademii Sztuk Pięknych. Zaangażowanie i zainteresowanie programem dydaktycznym, w prowadzonej przez profesor Małgorzatę Buczek-Śledzińską pracowni, jeszcze bardziej rozwinęły jej wrażliwość plastyczną. Zainspirowana wystawami i twórczością Stanisława Wyspiańskiego, dzięki osobliwej wyobraźni, wykreowała bardzo interesujące obiekty z papieru, nawiązujące formą do „Polskich pasów kontuszowych”.

Wystawa czynna jest w terminie od 11 października do 25 listopada 2020.