Agatowy szturm

Rudno w gminie Krzeszowice – okolica z wyróżniającymi się wzniesieniami. Porośnięte roślinnością, pocięte wąwozami, z szachownicą z rzadka oranych już pól, zasypane kamieniami lub stanowiące litą skałę. W szarej, nieciekawej skale, między kamieniami i pośród grud ziemi wprawne oko wypatrzy doskonałość, cud natury, jedyny kamień, którego człowiek nie jest w stanie podrobić.

Agat – minerał z grupy krzemianów o bajecznie kolorowym wnętrzu i zwykle nieciekawej powłoce – jest obiektem marzeń wielu poszukiwaczy. Witold Koprucha, pasjonat agatów, ma ich w swojej kolekcji ok. 6000, z czego 1600 wypełnia sale jego Muzeum Agatów w Rudnie. Muzeum, które powstało w 2020 roku, stoi na wzgórzu powulkanicznym, zwanym Spalisko. Otoczone jest polami rodzącymi kamienie szlachetne. To prawdziwe agatowe pola. Obiekt jest jednym z najciekawszych miejsc wycieczkowych w okolicy wkrótce po otwarciu został odwiedzony przez Dietricha Mayera niemieckiego kolekcjonera, uznawanego za największego znawcę agatów na świecie.

Właściciel Muzeum – Witold Koprucha nie poprzestaje jednak na samym prowadzeniu muzeum. Oferuje warsztaty poszukiwania minerałów, a dziś ma dla Was propozycję wydarzenia na skalę międzynarodową. Muzeum Agatów w Rudnie wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Rudno jest organizatorem I Międzynarodowych Mistrzostw w Poszukiwaniu Agatów o tytuł Agatowego Króla. Impreza odbędzie się 12 czerwca na agatowych polach tuż przy Muzeum. Organizatorzy zapowiadają wyjątkową zabawę, z masą atrakcji i nagród dla poszukiwaczy, kolekcjonerów i całych rodzin.

Agatowe Pola istnieją naprawdę. Teraz każdy może sprawdzić się jako poszukiwacz i zawalczyć o tytuł Agatowego Króla. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Informacje i formularz rejestracyjny znajdują się na www.muzeumagatowwrudnie.com.

POPATRZ!

Rudno w gminie Krzeszowice, wzgórze Spalisko. Stąd zobaczysz Babią Górę i będziesz u stóp ruin zamku Tenczyn. Popatrz! Wzgórze przy wzgórzu. Czy wiesz, że ich zboczami, ok. 270 mln lat temu, płynęła gorąca lawa? W tej lawie tworzyły się niekiedy pęcherzyki powietrza, wypełniały minerałami, zastygały. Popatrz pod nogi! Czy wiesz, co leży między zwykłymi kamieniami, okruchami skalnymi melafiru, w trawie lub bruździe ziemi?

ZAWALCZ!

Możesz go mieć, możesz mieć ich wiele i zostać Agatowym Królem. Stań do zawodów sam lub ze swoją drużyną i walcz na Agatowych Polach w Rudnie podczas I Międzynarodowych Mistrzostw w Poszukiwaniu Agatów o tytuł Agatowego Króla.

POCZUJ!

Smak zwycięstwa jest słodki. Poznaj go 12 czerwca 2021 r. podczas zawodów o tytuł Agatowego Króla! Poczuj w dłoniach delikatną powłokę niezwykłego kamienia, który czekał setki milionów lat, abyś to TY go wyłuskał z ziemi.

Poczuj smak zwycięstwa. Poczuj, jak to jest zostać Agatowym Królem!

Kinga KH