Biegacze na orientację „LKS Górzanka” w Nawojowej Górze rozpoczęli sezon

Po długich chwilach oczekiwania, z prawie trzymiesięcznym opóźnieniem ruszył ogólnopolski sezon biegów na orientację.

Zawodnicy „Górzanki”, którzy przygotowywali się do Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu na Orientację w ostatnim tygodniu marca, wystartowali w dwudniowych zawodach „Kuyavia Cup 2020” rozegranych w dniach 20 i 22.06 w miejscowości Chomiąża Szlachecka na Kujawach.

Mimo sporej odległości w trzydniowym wyjeździe uczestniczyło siedmioro zawodników sekcji. W piątkowe popołudnie, w drodze na miejsce zakwaterowania była okazja na krótki przystanek w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Okazało się, że dla większości uczestników był to pierwszy pobyt w tym mieście. Zwiedziliśmy  katedrę w której znajduje się  sarkofag ze szczątkami Św. Wojciecha oraz zobaczyliśmy  słynne „Drzwi Gnieźnieńskie”.

Po przyjeździe na miejsce zakwaterowania czekała nas kolejna niespodzianka. Główny organizator wyjazdu, zaprzyjaźniony z naszą sekcją klub  WKS Wawel Kraków wybrał jako miejsce noclegu ośrodek w Biskupinie, położony kilkaset metrów od miejsca, w którym jeszcze w latach międzywojennych odkryto pozostałości grodu obronnego ludności z tzw. kultury łużyckiej z początku epoki żelaza (VIII w p.n.e.) oraz  ślady bytności człowieka z innych okresów , których początki sięgają 9 tys. lat p.n.e. W dniu następnym mieliśmy okazję zwiedzić skansen i poznać jak żyli i mieszkali ludzie w kolejnych epokach, aż do okresu wczesnego średniowiecza.

Ze względu na konieczność ograniczenia bezpośredniego kontaktu zawodników, start ponad pięciuset uczestników zawodów został rozpisany na prawie pięć godzin. W pierwszym dniu zawodów, z grupy naszych biegaczy najlepsze wyniki osiągnęły zawodniczki Jowita Pudełek w kat. K-16 i Michalina Pudełek w kat. K-20

Jowita zajęła drugie miejsce na 22 startujących z niewielką startą zaledwie 54 sekund do zwycięzcy. Michalina w swojej kategorii wiekowej była trzecia. Warto dodać, że na kilka punktów kontrolnych przed metą prowadziła w stawce 8 zawodniczek.

W drugim dniu zawodów biegacze „Górzanki” próbowali  poprawić swoje wyniki. Podobnie jak w dniu poprzednim bardzo dobrze pobiegła Michalina zajmując ponownie trzecie miejsce i drugie w klasyfikacji generalnej po dwóch dniach. Mniej szczęścia miała Jowita, która przybiegła na 14 pozycji. Jednak świetny bieg w pierwszym dniu zawodów pozwolił na zajęcie wysokiego szóstego miejsca po dwóch dniach zawodów.

Wyróżnić również należy Błażeja Pudełka, który w swojej kategorii wiekowej M-18 w pierwszym dniu był ósmy, a w drugim szósty  i ostatecznie zajął również szóste miejsce wśród 22 zawodników w klasyfikacji generalnej.

W drugim dniu dobry wynik osiągnął nasz najmłodszy zawodnik Paweł Ślusarczyk, który  w swojej kategorii wiekowej M-12 zajął 10 miejsce na  16 startujących zawodników. Gdyby nie „wpadka” w pierwszym dniu też mógłby liczyć na dobry wynik w klasyfikacji generalnej. Szczegółowe wyniki zawodów można odszukać na stronie: orientharper.pl

Przed nami kolejne starty. Już  w dniach 10 -12 lipca zawodnicy „Górzanki” wystartują w 39 edycji „Wawel Cup” rozgrywanego tradycyjnie na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Zwykle pięciodniowe zawody  zostały tym razem skrócone do trzech dni. Zaraz po nich, w dniach 14-16 lipca nasi młodzicy będą  uczestniczyli w Pucharze Najmłodszych w Ulanowie . Zawody są uznawane jako nieoficjalne Mistrzostwa Polski Młodzików.

Przygotował: Jacek Kret

dav
dav