Czujnik Smogu przy SPnr1 w Krzeszowicach

ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt edukacyjno- informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Z inicjatywy Koła Biologicznego pod opieką Pani Magdaleny Małochy w naszej szkole cała społeczność uczniowska została zaangażowana w akcję antysmogową promującą edukację ekologiczną, związaną z ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza. Wspólna troska o stan naszej planety i jakość powietrza, którym oddychamy stała się naszym priorytetem i z pewnością pomoże nam zdrowiej i piękniej żyć.

Dzięki włączeniu się nauczycieli i uczniów w „Akcję 1200 czujników smogu” skierowanej wyłącznie do szkół objętych OSE

(Ogólnopolska Sieć Edukacyjna) staliśmy się jedną ze szkół w Polsce, które otrzymały Urządzenie do Pomiaru Zanieczyszczenia Powietrza wraz z wyświetlaczem LED ( czujnik smogu zamieszczony jest obok głównego wejścia do szkoły). Pojawiające się na wyświetlaczu  wyniki  dotyczące pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 występują w trzech kolorach: zielony to małe zanieczyszczenie; żółty- umiarkowane; czerwony-duże zanieczyszczenie. Śledząc na bieżąco stan powietrza  w naszej okolicy zdajemy sobie sprawę jak ważne jest nasze zaangażowanie w troskę o dobro naszej Planety.

Z danych pomiarowych mogą korzystać nie tylko nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, ale również lokalna społeczność. Ponadto korzystając z poniższych linków można sprawdzić aktualny stan powietrza na dany dzień.

https://esa.nask.pl/szkola/id/1354

https://esa.nask.pl/szkola/id/1354/panel