Daleko ta brat na wojnie? Zapraszamy na koncert!

8 grudnia, sobota, godz. 16.00, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krzeszowicach.

Monika Dudek i Daniel Kὒbler są pomysłodawcami projektu „Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi”. Tych dwoje artystów, śpiewaków, regionalistów, folklorystów jest również wykonawcami wszystkich utworów, zaśpiewanych bądź a cappella, bądź z akompaniamentem heligonki, skrzypiec i akordeonu.

Wybrane przez nich pieśni zostały zanotowane przez badaczy folkloru, czasem sto, a nawet sto pięćdziesiąt lat temu, w miejscowościach leżących na terenie województwa małopolskiego, szczególnie powiatu krakowskiego.

W roku 2018, w którym świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wiele instytucji i podmiotów organizuje szereg wydarzeń o charakterze patriotycznych, w tym najczęściej konkursów, akademii, koncertów, obchodów „ku czci”. Pomysłodawcy projektu, w tym wyjątkowym dla Polaków roku, skierowali swoje działania w obszar mało rozpoznany i najczęściej pomijany w uroczystych akademiach. Monika i Daniel, pod patronatem Fundacji Kobieta w Regionie, która jest wydawcą płyty, chcieli przywrócić pamięci najstarsze, może zapomniane, ale na szczęście zapisane pieśni, mówiące o czasach wojny. Słuchając tych tekstów patrzymy na wojnę z perspektywy matek, żon, narzeczonych, w końcu młodych mężczyzn powołanych do walki (wyruszających na wojnę?). Płyta i koncert to wkład Fundacji i śpiewaków w ochronę dziedzictwa regionalnego Małopolski i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Serdecznie zapraszamy na koncert promujący wydanie płyty.

Wstęp wolny!

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Annie Tarko, autorce sesji zdjęciowej.

Partnerem projektu „Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi. Chronimy dziedzictwo Małopolski” jest Województwo Małopolskie.