GRZYBOBRANIE 2021

Po raz kolejny Stowarzyszenie Wspólna Gmina Krzeszowice zorganizowało „Grzybobranie”.

12 września między godziną 7.00 a 7.30 pod leśniczówkę we Frywałdzie zajechało kilkadziesiąt osobowych samochodów – to uczestnicy grzybobrania.

Prezes Janusz Mitka w obecności członków Zarządu Stowarzyszenia i Komendanta Straży Leśnej Marka Packa, przedstawił regulamin „Grzybobrania”. Miejsce rywalizacji wyznaczone zostało dopiero po kolejnej odprawie przy boisku LKS Górzanka w Nawojowej Górze. I w końcu start. Czas zbierania – od 7.40 do 10.30 i powrót do miejsca startu. Jury odebrało tu od uczestników konkursu grzyby wcześniej zebrane do  przygotowanych przez organizatorów i specjalnie oznaczonych ekologicznych torbach papierowych. Następnie wszyscy udali się do sołtysówki we Frywałdzie. Jury dokładnie, na elektronicznej wadze zważyło zebrane grzyby. Kiedy dorośli-grzybiarze odpoczywali spożywając posiłek, wspaniałe wiejskie potrawy przygotowane przez miejscowe KGW, najmłodsi uczestnicy rywalizowali w specjalnym grzybobraniu grzybków wcześniej pochowanych w trawie. Po konkursie dzieci też dostały posiłek. W trakcie spotkania Komendant Straży Leśnej Marek Pacek przekazał wiele cennych informacji o tym, czym jest las i zbieranie grzybów i nie tylko grzybów. W atmosferze ogólnej grzybiarskiej biesiady uczestnikom grzybobrania wręczano nagrody.

W kategorii dzieci nagrody otrzymali: III miejsce Sandra Gąsior, II miejsce  – ex aequo  Lilia Mitka i Julia Gąsior, I miejsce – Mateusz Guz. W kategorii dorośli: wyróżnienie otrzymała  Renata Synowiec,  III miejsce Zbigniew Pałka, II miejsce Tomasz Synowiec, I miejsce Aneta Zborowska.

Grzybobranie odbyło się dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Wspólna Gmina Krzeszowice: Ewy Rogóż-Klocek, Zbigniewa Wąsika i Stanisława Janusza Kaczora, Sołtysa Frywałdu Beaty Chmielowskiej oraz Pań z KGW Frywałd Bogusławy Soja, Anny Bojdy, Wiesławy Łydek i grających na akordeonach Panów Ireneusza Młynarczyka, Stanisława Zbigniewa Cyganika.

Uczestnikom grzybobrania pozdrowienia przekazał burmistrz gminy Wacław Gregorczyk, wśród grzybiarzy spotkaliśmy radnego Powiatu Krakowskiego Grzegorza Małodobrego.

Zdjęcia, tekst: Maciej Liburski