Nasi na Spince

25 września 2021 odbyła się w Mogilanach pierwsza edycja SPINKI KRAKOWSKIEJ – Przeglądu Folklorystycznego adresowanego do Krakowiaków Zachodnich.To wydarzenie pozwoliło na spotkanie się tych wszystkich, którzy na co dzień zajmują się kultywowaniem tradycji krakowskich.

SPINKA KRAKOWSKA jest przeglądem o charakterze konkursowym, skierowanym
do zespołów folklorystycznych, par tanecznych, muzyk / kapel ludowych, instrumentalistów, grup śpiewaczych i śpiewaków ludowych oraz gawędziarzy.

Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach reprezentowała grupa śpiewacza ZDROJANKI, która w konkursie śpiewu zdobyła wyróżnienie. Był to pierwszy publiczny występ Zdrojanek w tego typu konkursie.

Do udziału w przeglądzie Centrum zgłosiło również znakomite śpiewaczki z terenu naszej gminy. I tak, pani Maria Dębska z Rudna zdobyła I miejsce i statuetkę Spinki Krakowskiej,
a pani Barbara Kosobucka – III miejsce.

W Mogilanach zaprezentowały się również panie z  Koła Gospodyń Wiejskich Ostrężnica
i Łany, zdobywając wyróżnienie, oraz Grupa śpiewacza Rudnianie. Pani Bronisława Augustynek z Rudna zdobyła III miejsce w konkursie śpiewu solowego.

Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że pośród dziewiętnastu podmiotów zgłoszonych do przeglądu z obszaru powiatu krakowskiego, sześć pochodziło z gminy Krzeszowice.

Patronką przeglądu, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach została JANINA KALICIŃSKA – charyzmatyczna osobowość, etnochoreograf, całym sercem oddana folklorowi krakowskiemu, niekwestionowany autorytet i Królowa Krakowiaka, która przez prawie trzy dekady była Kierownikiem Artystycznym i choreografem Zespołu Regionalnego „Mogilanie”. Koleżankom i kolegom z Mogilan gratulujemy świetnego pomysłu i czekamy na kolejna edycję Spinki Krakowskiej!

Maria Dębska
Barbara Kosobucka
Grupa śpiewacza Rudnianie
Grupa śpiewacza Rudnianie
Grupa śpiewacza ZDROJANKI