Integracje Jazzowe 2021

Już 6 października w Państwowej Szkole Muzycznej w Krzeszowicach rusza kolejna, IX edycja Integracji Jazzowych Krzeszowice 2021. Projekt ten skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, głównie z województwa małopolskiego i śląskiego.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Pokochajmy muzykę” oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Z. Noskowskiego w Krzeszowicach, zaprosili znakomitych artystów, którzy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z wszystkimi, którzy zechcą wziąć udział w zajęciach warsztatowych. Zapisy prowadzone są wyłącznie w formie elektronicznej przez stronę www.psm-krzeszowice.pl (zakładka Integracje Jazzowe). Tam też znajduje się szczegółowy harmonogram oraz wszystkie niezbędne informacje. IX Integracje Jazzowe Krzeszowice 2021 to projekt nie tylko dla muzyków, lecz również dla melomanów, miłośników bluesa, jazzu i szeroko pojętej muzyki improwizowanej.

Bez zapisów można wziąć udział w koncercie finałowym, 20 października, oraz wykładzie inauguracyjnym, ilustrowanym muzyką na żywo, pt. „Muzyka łączy pokolenia” (prowadzenie Jerzy Suruło i Magdalena Suruło, 6 października), na który prowadzący serdecznie zapraszają szczególnie seniorów, gdyż krzeszowicka szkoła muzyczna jest „Szkołą przyjazną seniorom”. W kolejnych dniach/tygodniach będą odbywały się: warsztaty wokalne poprowadzone przez dr. hab. Janusza Szroma, znakomitego wokalistę, który na swoim koncie ma dwie złote płyty za projekt „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną”, i który jest autorem m.in. trzytomowej monografii Andrzeja Zauchy. Następną gwiazdą tegorocznych integracji będzie znany doskonale krzeszowickiej publiczności trębacz z prawniczym wykształceniem, który koncertował w różnych, bardzo ciekawych miejscach, pod wieloma szerokościami geograficznymi. Artysta ten zagrał wyjątkowy koncert wewnątrz wulkanu – dr hab. Maciej Fortuna. Ciekawe warsztaty przygotowuje dla gitarzystów dr Piotr Domagała z Akademii Muzycznej w Katowicach. Warsztaty klawiszowe poprowadzi Piotr Kalicki – pianista, akordeonista, aranżer i pedagog, na co dzień występujący z zespołem Golec uOrkiestra. Z saksofonistami, klarnecistami i flecistami pracował będzie znany i ceniony krakowski jazzman Leszek Nowotarski. Nauczyciel PSM w Krzeszowicach Ryszard Pałka, związany z grupą Bester Quartet, poprowadzi warsztaty perkusyjne, a Jerzy Suruło – dyrektor szkoły – warsztaty orkiestrowe oraz jam session.

Wszystkie te działania zostaną zwieńczone koncertem, 20 października, o godz. 18.00. W otoczeniu pięknych prac plastycznych krakowskiej artystki Maggie PIU rozpocznie się wielki koncert finałowy, z udziałem wszystkich wykładowców oraz wybranych uczestników warsztatów. Udział w koncercie będzie bezpłatny. Projekt IX Integracje Jazzowe Krzeszowice 2021 został dofinansowany ze środków Gminy Krzeszowice oraz darczyńców z Krzeszowic i Trzebini.

Zdjęcia: J. Przybylski