GRZYBOBRANIE 2022 – relacja

Po raz kolejny Stowarzyszenie Wspólna Gmina Krzeszowice zorganizowało „Grzybobranie”.

W niedzielę 9 października o 7.30 uczestnicy Grzybobrania 2022, spotkali się na parkingu przy boisku sportowym „Górzanka“ w Nawojowej Górze. Tu prezes Stowarzyszenia WGK Janusz Mitka  w obecności członków Zarządu Stowarzyszenia przedstawił regulamin „Grzybobrania” 2022, a  komendant Straży Leśnej Marek Pacek wskazał miejsce rywalizacji. Do konkursu wystartowało 34 osoby dorosłe i czwórka dzieci. Czas zbierania – od 7.40 do 10.30 i powrót do miejsca startu.

Po powrocie z lasu jury odbierało zebrane przez uczestników konkursu grzyby do wcześniej  przygotowanych, oznaczonych, ekologicznych torbach papierowych. Następnie wszyscy udali się do sołtysówki we Frywałdzie. Jury na elektronicznej wadze ważyło zebrane okazy, a grzybiarze odpoczywali spożywając posiłek, wspaniałe wiejskie potrawy przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Komendant Straży Leśnej Marek Pacek podczas prelekcji przekazał wiele cennych informacji o tym czyim domem jest las i jakie rośliny w nim rosną. W atmosferze ogólnej grzybiarskiej biesiady uczestnikom imprezy wręczono nagrody.

W kategorii dzieci nagrody otrzymali: IVm – Tymon Matiasik, III m – Julia Gąsior, II m – Emilia Matiasik, I m – Mateusz Guz

W kategorii dorośli: III m – Zofia Wyrwik, II m – Krystian Guz, I m – Adrianna Zuzelska

Wyróżnienia: Sandra Gąsior, Agata Jankowska i Sebastian Miśkowiec,

Grzybobranie odbyło się dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Wspólna Gmina Krzeszowice: Kazimierza Przybylskiego, Ewy Rogóż-Klocek, Heleny Latawiec, Stanisława Janusza Kaczora, sołtys Frywałdu Beaty Chmielowskiej i Pań z KGW Frywałd.

Jednym z uczestników grzybobrania był burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, który pogratulował wszystim osobą biorącym udział w konkursie oraz organizatorom przedsięwzięcia.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice.