X Festiwal Muzyki Improwizowanej

W październiku i listopadzie w Państwowej Szkole Muzycznej w Krzeszowicach rusza kolejna, tym razem jubileuszowa X edycja Festiwalu Muzyki Improwizowanej 2022.

Ten międzypokoleniowy projekt skierowany jest do dzieci młodzieży oraz dorosłych głównie z województwa małopolskiego. Organizatorzy: stowarzyszenie „Pokochajmy muzykę” oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Krzeszowicach, zaprosili znakomitych artystów, którzy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z  uczestnikami zajęć warsztatowych. Wszystkie planowane wydarzenia (wykłady, koncerty, warsztaty) są bezpłatne dzięki wsparciu finansowemu Województwa małopolskiego, Gminy Krzeszowice oraz darczyńców z Krzeszowic, Trzebini i Krakowa.  Zapisy na warsztaty  prowadzone są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez stronę www.festiwal-muzyki.pl  tam też znajduje się szczegółowy harmonogram oraz wszystkie niezbędne informacje. Na wykład oraz planowane koncerty nie wymaga się zapisów.

X Festiwal Muzyki Improwizowanej 2022 to projekt nie tylko dla muzyków, lecz również dla melomanów, miłośników bluesa, jazzu, folku i szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Już 20 października o 17:00 organizatorzy zapraszają na wykład międzypokoleniowy, ilustrowany muzyką na żywo pt. Folklor regionu krakowskiego. Znawcy tematu: etnografka i śpiewaczka ludowa Monika Dudek oraz multiinstrumentalista Daniel Kubler przeniosą publiczność w świat gdzie zapach pieczonego chleba, świeżo skoszonej trawy łączy się z odgłosami zwierząt, ptaków i innymi dźwiękami płynącymi z gospodarstw tworząc klimat i swojską muzykę podkrakowskiej wsi. Dzień później 21 października o godz. 18:00  muzyczną opowieść pt. „Blur” będzie prowadził znakomity pianista i kompozytor młodego pokolenia Mateusz Pałka. Artysta zaprezentuje repertuar ze swojej ostatniej płyty. W kolejnych dniach-tygodniach odbędą się  warsztaty wokalne poprowadzone przez znakomitego Janusza Szroma, który na swoim koncie ma dwie złote płyty jest  też autorem m.in. trzytomowej  monografii Andrzeja Zauchy. Jubileuszowa X edycja festiwalu nie mogłaby się odbyć bez udziału profesorów, którzy od początku kreują ten festiwal: Jerzego Główczewskiego wybitnego saksofonisty i pedagoga oraz Macieja Fortuny niekwestionowanego wirtuoza trąbki.

Będzie też coś dla gitarzystów, pianistów, perkusistów oraz osób lubiących grać w orkiestrze. W Środę 16 listopada o godz. 18:30 w auli PSM w Krzeszowicach odbędzie się Koncert Galowy X Festiwalu Muzyki Improwizowanej 2022. Wystąpią uczestnicy warsztatów oraz wykładowcy. Najważniejszym i zamykającym wydarzeniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie Koncert Finałowy, który organizatorzy planują 23.XI.2022 o godz. 18:00 w Sali Kina Sokół w Trzebini.  Wystąpi Festiwalowy Big-band wraz z wokalistami, soliści oraz zespoły. Organizatorzy zaplanowali niespodzianki m.in. wystawę prac plastycznych krakowskiej artystki Maggie PIU i dużo pięknej muzyki w dobrym wykonaniu.
Wszystkie informacje dotyczące festiwalu znajdują się na stronie www.festiwal-muzyki.pl