Jak dobierać tarcze do szlifowania?

Na co uważać przy wyborze tarczy do szlifierki? Obróbka bardzo twardych powierzchni, choćby tych wykonanych z metalu, wymaga zastosowania dobrej klasy materiałów. Na wysokim poziomie musi pozostawać nie tylko materiał ścierny, ale i sama tarcza musi być bardzo mocna. 

Szlifierka jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w domowym warsztacie. Pośród różnych akcesoriów do niej bardzo ważne są tarcze do szlifowania. Wśród nich wyróżnia się przeznaczone do betonu, stali i metali nieżelaznych. Co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Tarcze do szlifierki: podstawowy podział

Szlifierka kątowa jest jednym z najbardziej potrzebnych i uniwersalnych narzędzi, które powinny znajdować się w warsztacie lub garażu. Wykorzystuje się ją do dwóch głównych zadań: cięcia i szlifowania. Oczywiście możliwości wzrastają wtedy, gdy na wyposażeniu są inne sprzęty tego rodzaju. Wśród samych szlifierek wyróżnia się wiele innych typów (choćby oscylacyjne, mimośrodkowe, taśmowe). Tarcze do szlifierek kątowych również kategoryzuje się jako tnące i przeznaczone do szlifowania. Obie kategorie dzielą się na różne rodzaje akcesoriów stosowanych do obróbki poszczególnych materiałów.

Tarcze do szlifowania: podstawowe typy

Oczywiście użycie tarczy do szlifowania warunkuje możliwość korzystania ze szlifierki kątowej jako narzędzia przeznaczonego do szlifowania. Tarcze szlifierskie można klasyfikować z powodu kilku charakterystycznych cech. Chodzi między innymi o ich przeznaczenie, ale także materiał wykonania i kształt.

Co do zasady szlifierki kątowe przeznaczone są do cięcia i szlifowania różnego typu powierzchni metalowych, ale nie jest to zasada. Przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów można je stosować w obróbce innych materiałów. Wśród tarcz szlifierskich wyróżnia się przede wszystkim:

  • Tarcze przeznaczone do szlifowania stali.
  • Tarcze stosowane do szlifowania metali nieżelaznych.
  • Tarcze do szlifowania betonu.
  • Tarcze do szlifowania drewna.

Jednocześnie bardzo istotnym parametrem jest sam kształt tarczy do szlifierki kątowej. W tym przypadku wyróżnia się:

  • Tarcze listkowe: przeznaczone do szlifowania metalu, ale czasami także tworzywa sztucznego lub drewna. Paski ścierne przyklejone są w charakterystyczny sposób, bo na zakładkę.
  • Tarcze fibrowe: w ich przypadku wykorzystuje się grube i wytrzymałe podłoże. Przymocowany do niego jest krążek materiału ściernego. Poleca się je do obróbki miejsc trudnodostępnych.
  • Krążki ścierne mocowane na rzep: krążki wyposażone w uniwersalny gwint. Można do niego przymocowywać krążki ścierne dzięki rzepom. Można je wymieniać po zużyciu.

O czym jeszcze warto wiedzieć przy wyborze tarczy do szlifowania?

Bardzo ważnym parametrem w przypadku tarcz do szlifowania jest ich twardość. Warto w tym aspekcie uwzględniać zasadę, że do twardych materiałów wykorzystuje się miękkie tarcze. W przypadku materiałów miękkich jest odwrotnie i trzeba przygotować się na stosowanie twardej tarczy. Jest to ważne zwłaszcza przy szlifowaniu metalu. Wyróżnia się więc aż 16 stopni twardości, które powinny być wyraźnie oznaczone.