Jarosław Janik z Czernej wicemistrzem Małopolski w AgroLidze 2020

24 września 2020 w Sali Konferencyjnej MODR Karniowice odbyło się spotkanie połączone z przyznaniem tytułów Mistrzów Małopolski w kategoriach „Rolnik” i „Firma” w konkursie AgroLiga 2020. W tym roku z uwagi wirus Covid – 19 nie odbyła doroczna Wystawa AGROPROMOCJA, na której zwyczajowo honorowano laureatów AgroLigi.

Uroczystość otworzył Dominik Pasek p.o. dyrektora MODR z/s w Karniowicach,  który
w swoim wystąpieniu przypomniał także o Małopolskim – e-bazarku na którym zainteresowany  sprzedażą rolnik może się zarejestrować. Karol Sepielak p.o. z-cy dyrektora MODR z/s w Karniowicach zwrócił uwagę zebranych na trwający od 1 września Powszechny Spis Rolny. Spis będzie prowadzony do 30 listopada 2020 r. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali. Krzysztof Mrówka dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych w swoim interesującym wystąpieniu  przybliżył zebranym najnowsze pakiety ubezpieczeniowe . Firma Concordia Ubezpieczenia w tym roku pełniła rolę partnera małopolskiej edycji Konkursu AgroLiga 2020.

Dyplomy i nagrody wszystkim laureatom wręczali Dominik Pasek p.o. dyrektora MODR    z/s w Karniowicach, Krzysztof Mrówka dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Ubezpieczenia oraz Karol Sepielak p.o. z-cy dyrektora MODR z/s w Karniowicach.

Mistrzem Małopolski w kategorii „Rolnik” za rok 2020 został  Józef Filipek z miejscowości Sechna  w powiecie limanowskim prowadzący gospodarstwo sadownicze. Większość uzyskiwanych plonów owoców jabłek, śliw i gruszy sprzedaje w formie suszonej lub w postaci chipsów jabłkowych. Jednym z 3 wicemistrzów Małopolski został  Jarosław Janik z miejscowości Czerna, Gmina Krzeszowice, powiat krakowski prowadzący na ok. 200 ha produkcję roślinną (zboża jare, ozime, rzepak, kukurydzę). Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy. Prowadzone są dodatkowo usługi agroturystyczne. Do dyspozycji gości są pokoje , domki letniskowe, grill murowany, boisko do siatkówki, sala bankietowa. Pozostałymi Wicemistrzami Małopolski zostali Zbigniew Frączek z miejscowości  Zabrzeż, powiat nowosądecki i Janusz Wałaszek z miejscowości Żdżary, powiat dąbrowski. W kategorii „Rolnik” Mistrz Małopolski i Wicemistrzowie Małopolski otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne, statuetki i vouchery ubezpieczeniowe.

Mistrzem Małopolski w kategorii „Firma” za rok 2020 zostało gospodarstwo rybackie Pstrąg Ojcowski Magdalena Węgiel z miejscowości Ojców, powiat krakowski. Firma Pstrąg Ojcowski należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Firma ostatnio dołączyła do projektu „Wieś dla Smakoszy”.  Wicemistrzem Małopolski została Pasieka Barć Jacek Nowak, Emilia Nowak z miejscowości Kamianna, powiat nowosądecki. Wyróżnienie otrzymało Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń z miejscowości Klecza Dolna, powiat wadowicki. W kategorii „Firma” Mistrz Małopolski, Wicemistrz Małopolski oraz wyróżniona firma otrzymali statuetki , promesy na stoisko podczas najbliższej Wystawy AGROPROMOCJA oraz vouchery ubezpieczeniowe.

Tekst: Marek Rowecki – przewodniczący komisji konkursowej, zdjęcia: Paulina Mrowczyk – Madeja