Operetka na wynos

W sobotę 3 października odbył się na rynku w Krzeszowicach gościnny koncert artystów związanych ze Stowarzyszeniem Operetka Wrocławska dofinansowany przez Powiat Krakowski.

W koncercie wzięli udział: Liza Wesołowska (sopran), Tomasz Maleszewski (tenor), Damian Domalewski (wokal) i towarzysząca im grupa baletowa – Kamila Januszczyk oraz Tomasz Nowakowski. Całość prowadził, jako konferansjer Maciej Michałkowski. Artyści przedstawili publiczności arie i duety z najpopularniejszych operetek. W repertuarze znajdowały się utwory, między innymi, Johanna Straussa, Franza Lehara, Emmericha Kalmana,  takie szlagiery jak „Wielka sława to żart”, „Usta milczą dusza śpiewa”, Pieśń o Wilji.  Walce i czardasze wykonywane przez solistów wpłynęły na atmosferę koncertu i udział publiczności.

Profesjonalizm, piękne głosy, doskonała dykcja artystów oraz interesująca choreografia i balet pozwoliły widzom poddać się magii operetki. Nietypowa sceneria rynku Krzeszowickiego, gdzie życie toczy się własnym rytmem, brak estrady jako sceny, oraz publiczność o dużym zróżnicowaniu wieku, tworzyły nową przestrzeń komunikacji teatralnej. Mieszkańcy Krzeszowic gorącymi oklaskami nagradzali wykonawców. Można się było przekonać, jak wielką moc ma muzyka i pełen wdzięku sposób jej wykonania.

W świecie obecnej kultury masowej koncert „Operetka na wynos” stanowi przykład sztuki rozrywkowej spełniającej standardy zgodne z kanonem   klasycznego piękna. Nic więc dziwnego, że nawet przypadkowi przechodnie niejako włączeni w działania sceniczne, zatrzymywali się uczestnicząc w koncercie do końca. Dały się też słyszeć głosy, że brak było dostatecznej  informacji o występie artystów z Wrocławia. A szkoda, bo warto było w takiej wspólnocie i atmosferze przeżyć radosne spotkanie z operetką.

  Tekst, zdjęcia: Maciej Liburski