Jazz w Galerii

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na koncert Mateusz Pałka – Solo Piano, organizowany w ramach Festiwalu Jazz z Wami. Koncert promuje najnowszy, solowy album Artysty „Blur”.

Mateusz Pałka – Polski pianista, kompozytor, improwizator. Twórca, który dobrze czuje się w stylistyce jazzowej, jak i modern classical. Artysta eksplorujący obszary muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej. Zachwyca dojrzałą grą, subtelnością, profesjonalnym warsztatem oraz dbałością o każdy dźwięk. W jego pianistyce drzemie duch impresjonizmu i romantyzmu, a jego twórczość wyraźnie podąża w kierunku poszukiwania koloru i barwy. Artysta jest jednym z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia.

Zaczął grać na fortepianie i akordeonie w wieku lat pięciu. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku w klasie akordeonu Jerzego Suruło oraz w klasie fortepianu Izabeli Kochańskiej. Muzyką improwizowaną i jazzową zainteresował się w szkole średniej. W 2011 roku z wynikiem celującym ukończył Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia w klasie fortepianu jazzowego Piotra Kalickiego. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Piotra Wyleżoła

O albumie Blur:

,, Muzyka jest uniwersalnym językiem wyrażania własnych emocji. To sztuka kreowania dźwięku i ciszy, w której każda historia ma swoje odzwierciedlenie w dźwiękach. Tak czuję. Zawsze marzyłem o nagraniu solowej płyty fortepianowej, która pokazałaby szlachetność brzmienia, przestrzeni i mistycznego dotyku jednocześnie. Solo to wyjątkowa formuła, urzekająca brzmieniem, intymnością i ekspresją. Blur to dla mnie niezwykle ważny i osobisty album, gdzie improwizacje przeplatają się z kilkoma ukończonymi kompozycjami. Od początku przyświecała mi idea aby stworzyć pewną sonorystyczną bliskość w całości brzmienia, tak by można było namacalnie dotknąć aktu tworzenia od samej kuchni. Chciałem ukazać grę nastrojami, kolorami, skupiłem się również na tworzeniu improwizacji z określoną tonalnością, subtelnością, czułym dotykiem, oddechem i przestrzenią. Wszystko po to aby stworzyć spójną całość dla wyrazu mojej wrażliwości, ekspresji i zmysłowości.”

Koncert odbędzie się 19 listopada 2021, o godz. 19.00 w Galerii Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie CKiS lub poprzez serwis kupbilecik.pl.