„SZKOŁA PAMIĘTA 2021”

„Szkoła pamięta” to akcja ogłoszona po raz trzeci przez Ministerstwo Edukacji i Nauki,
a odbywa się ona w czasie, w którym w specyficzny sposób, w pełnej zadumie i refleksji wspominamy nie tylko naszych bliskich, ale także te osoby, które wpisały się w historię, zarówno tę ogólnonarodową jak i lokalną.

W założeniu Ministerstwa „inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych”, a jej celem jest „zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności”.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Nawojowej Górze także w tym roku pokazała, że nie są nam obojętni ludzie, którzy pisali lokalną historię i swoją służbą w przeszłości wpłynęli na teraźniejszość jakże dla nas istotną. W czwartkowy poranek pod koniec października przedstawiciele braci uczniowskiej wraz z opiekunami udali się na rudawski cmentarz, gdzie  znajduje się grób dawnej dyrektor szkoły, Marii Pałasińskiej. Po chwili krótkiej refleksji i modlitwy, ósmoklasiści złożyli na płycie pomnikowej kwiaty i zapali znicze, aby pokazać, że pamiętamy o zasługach pani Marii i pracy włożonej niegdyś w rozwój szkolnictwa w naszej wsi. Następnie znicze zapłonęły na pobliskiej, zbiorowej mogile Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach. Udaliśmy się także do Radwanowic, by zobaczyć miejsce, w którym Niemcy dokonali masowego mordu ludności cywilnej w lipcu 1943 roku. Młodzież miała zatem okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii i oddać hołd tym, których bohaterstwo nie może zostać zapomniane.