Majówka Hrabiny Zofii w Krzeszowicach

Ostatni weekend maja w Krzeszowicach zapowiada się wspaniale. W dniach 24-26 maja zapraszamy na Majówkę Hrabiny Zofii oraz Wiosenny Jarmark Tradycji i Rękodzieła.

Majówkę rozpoczniemy już w piątek, od koncertu zespołu Elvis’56. Gwiazdą wieczoru będzie Janusz Radek z zespołem.

W sobotę swoimi występami bawić nas będą kabarety Rak oraz Truteń. Rozrywkową sobotę zakończymy widowiskiem zespołu Verso i Krzeszowickiego Teatru Rozrywki oraz dyskoteką.

Tradycyjnie w niedzielę zapraszamy na Śniadanie na trawie pod Pałacem Potockich. To wspaniała okazja do tego, by spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, w towarzystwie statystów w strojach z epoki i oczywiście z samą Hrabiną Potocką. Zachęcamy do zabrania ze sobą koców, koszyków z jedzeniem i rozpoczęcia z nami pięknej niedzieli. Mile spędzony czas uświetni muzyka na żywo w wykonaniu kwartetu smyczkowego Archi.

Po wspólnym śniadaniu wszyscy goście Hrabiny przejdą na Rynek, by w samo południe wspólnie zatańczyć uroczystego poloneza. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach im. Z. Noskowskiego wprowadzą nas w nastrojowy klimat, a po południu wystąpi Wolna Grupa Bukowina oraz Grzegorz Wilk z zespołem.

Koncerty przeplatane będą prezentacjami grup działających w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach (grupa baletowa, Zespół Tańców Świata Zdrojanie, Małe Verso), grup regionalnych (Krzesoskie Śpiywocki, Koła Gospodyń Wiejskich), pokazami akrobatycznymi i sportowymi.

Ponadto będzie można wziąć udział w plenerze malarskim, warsztatach rękodzielniczych oraz konkursach. Nową propozycją jest konkurs Żywe obrazy, na rodzinną stylizację z epoki Zofii Potockiej. W sobotę i niedzielę, w wyznaczonym miejscu, członkowie Krzeszowickiego Fotoklubu wykonają zdjęcia w ozdobnych ramach wszystkim wystylizowanym rodzinom. Dodatkowo każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w historycznej fotobudce.

Sportowy akcent podczas Majówki to Turniej szachowy, który będzie miał miejsce w sobotę, w Kopalni Talentów przy ul. Floriana 3.

Przez cały weekend imprezie towarzyszyć będzie Wiosenny Jarmark Tradycji i Rękodzieła, na którym zaprezentuje się ponad 60 wystawców z całej Polski. Zachęcamy do zrobienia zakupów z okazji Dnia Matki. Na stoiskach naszych wystawców odnajdziemy rzeźbę, ozdoby, lokalne produkty, biżuterię, decoupage, ozdobne szale, chusty i wiele innych skarbów.

Galeria w Pałacu Vauxhall zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy Jan Matejko/biografia, twórczość, działalność, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, która przybliża postać jednego

z najwybitniejszych polskich artystów. Na wystawie zobaczyć można źródła, z których artysta czerpał wzory: rysunki, odlewy pieczęci, rzemiosło artystyczne, stroje i tkaniny, dziewiętnastowieczne fotografie. Ekspozycja zawiera odbitki z „Ubiorów w Polsce…”, szkice rysunkowe, projekty do polichromii kościoła Mariackiego, autorstwa Jana Matejki, fotografie oraz reprodukcje obrazów malarza.

W tym roku, dzięki współpracy z Pocztą Polską, podczas trwania imprezy będzie można wysłać pamiątkową kartkę z Majówki, dołączaną do folderu wydarzenia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.

Patroni medialni wydarzenia: Radio Plus, Gwarek Małopolski, Magazyn Krzeszowicki.