Międzynarodowo, muzycznie

Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Tenczynku kolejny raz realizuje europejski projekt Erasmus+. Obecnie jest to projekt muzyczno-językowy pod nazwą „Playing for Chance”, którym uczniowie i nauczyciele z Polski, Czech, Portugalii, Hiszpanii i Grecji wspólnie muzykują i koncertują, poznają się, nawiązują przyjaźnie, w codziennych sytuacjach ćwiczą swoje umiejętności językowe.

Ważną częścią każdego projektu Erasmus jest wymiana młodzieży: uczniowie z krajów partnerskich goszczą w domach kolegów, którzy są gospodarzami spotkania. W tym roku, od 15 do 21 maja, uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność przyjmować w swoich domach zagranicznych uczniów. Jako, że jest to projekt muzyczny dużo czasu uczniowie spędzili na próbach orkiestry projektowej i chóru, intensywnie przygotowując się do koncertu wieńczącego spotkanie.

Ale nie tylko muzyką żyliśmy. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się do Rudna, by tam skorzystać z gościnności Muzeum Agatów i Zamku Tenczyn. Uczniowie mogli zwiedzić Muzeum, obejrzeć zgromadzone tam zbiory, zakupić pamiątki. Potem mieli okazję pod opieką pani przewodnik zwiedzić Zamek, poznać jego historię i współczesne dzieje. Wyprawę zakończył piknik  przygotowany przez rodziców naszych uczniów.

W czwartek zaprosiliśmy naszych gości na wycieczkę do Krakowa. W programie znalazło się Muzeum Podziemi Rynku oraz zwiedzanie Krakowa z angielskojęzycznymi przewodniczkami, od Rynku po Wawel. Uczestnicy wycieczki poznali krakowskie legendy, historię miasta, wybitne postaci z tym miastem związane.

Jednak najważniejszym dniem był piątek – dzień koncertu. W godzinach przedpołudniowych soliści, chór i orkiestra wystąpili przed uczniami i nauczycielami naszej szkoły, wzbudzając ogromne emocje i radość.

Po południu, dzięki niezwykłej uprzejmości dyrekcji Kopalni Wapienia Czatkowice, w sali widowiskowej w Czatkowicach odbył się finałowy koncert. W programie znalazły się przeboje muzyki światowej m.in. Dancing Queen, Hallelujah, One love, Somewhere over the rainbow, All you need is love. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców burzliwymi brawami.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na naszym facebooku:

https://facebook.com/events/s/koncert-erasmus-playing-for-ch/1012786419360979/

To spotkanie młodzieży udało się tak wspaniale dzięki życzliwości i wsparciu wielu osób. Bardzo dziękujemy dyrekcji naszej szkoły, nauczycielom, rodzicom i wszystkim, którzy nam towarzyszyli przez ten tydzień.

Koordynatorki projektu Joanna Żak i Anna Zimnal