Miękińskie Zapusty 2024 już za nami

Oj, działo się! Było barwnie, tanecznie i śpiewająco. Możemy śmiało powiedzieć: kto nie widział, niech żałuje!

Tym razem Stowarzyszenie „Zielona Energia Miękini” i Koło Gospodyń Wiejskich Miękinia postanowiło sięgnąć do korzeni kultury ludowej i powrócić do starej tradycji zapustów. Zgodnie z nią były i życzenia z turoniem, i osypywanie owsem. Nie zabrakło też okolicznościowych pieśni ani kolęd i pastorałek. Szczególnymi gośćmi na Miękińskich Zapustach 2024 był Zespół Regionalny Mystkowianie, który zaprezentował pieśni i tańce z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz złożył wszystkim przybyłym tradycyjne życzenia noworoczne. Tych, których ubódł turoń – powinni się cieszyć. Będzie im się wiodło w nadchodzącym roku.

Do występu Mystkowian dołączyło całe KGW Miękinia (zarówno gospodynie, jak i gospodarze), samodzielnie prezentując się w pastorałce „Oj maluśki, maluśki”. Wielkie brawa należą się dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Krystyny i Andrzeja Potockich w Miękini, które przy akompaniamencie Zespołu Kameralnego Con il Cuore zaprezentowały dwie pastorałki. Jak to na zapusty przystało, imprezę zakończył wspólny szalony taniec wszystkich uczestników, a na koniec można było wspólnie pobiesiadować przy jedzeniu i muzyce.

Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie „Zielona Energia Miękini” we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich Miękinia i sołtysem wsi Miękinia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta krakowski Wojciech Pałka oraz burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk. Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe Małgorzacie i Krzysztofowi Leganom – właścicielom firmy Ramak oraz Maciejowi Krupińskiemu – prezesowi Zarządu Spółki „U Jędrusia”.